5 kluczy do skutecznego zarządzania finansami osobistymi

5 kluczy do skutecznego zarządzania finansami osobistymi
Category: Kasy Pożyczkowe
16 października 2020

Blend Images – JGI / Jamie Grill / Getty Images

Czy nie byłoby miło, gdyby istniała magiczna formuła lub prosta sztuczka, która pozwoliłaby Ci nigdy więcej nie martwić się o pieniądze ani zarządzać swoimi finansami?

Chociaż może to nie być realistyczne, jest kilka prostych rzeczy, które możesz teraz zrobić, aby poprawić swoją sytuację finansową. Wypróbuj te pięć kroków, aby skutecznie zarządzać swoimi finansami osobistymi. Kolejny bonus? Jeśli będziesz trzymać się tych pięciu wskazówek, twoje problemy finansowe mogą zacząć się zmniejszać i możesz zacząć czerpać korzyści z niższego zadłużenia, oszczędzania na przyszłość i solidnej oceny kredytowej.

Sprecyzuj swoje cele finansowe

Poświęć trochę czasu na napisanie konkretnych, długoterminowych celów finansowych. Możesz wybrać się na miesięczną wycieczkę do Europy, kupić nieruchomość inwestycyjną lub wcześniej przejść na emeryturę. Wszystkie te cele wpłyną na sposób planowania finansów. Na przykład cel wcześniejszego przejścia na emeryturę zależy od tego, jak dobrze teraz oszczędzasz pieniądze. Na inne cele, w tym posiadanie domu, założenie rodziny, przeprowadzkę lub zmianę kariery, wpłynie to, jak zarządzasz swoimi finansami.

Kiedy już zapiszesz swoje cele finansowe, ustal ich priorytety. Ten proces organizacyjny zapewnia, że ​​zwracasz największą uwagę na te, które są dla Ciebie najważniejsze. Możesz również wymienić je w kolejności, w jakiej chcesz je osiągnąć, ale cel długoterminowy, taki jak oszczędzanie na emeryturę, wymaga od Ciebie pracy nad jego osiągnięciem, jednocześnie pracując nad innymi celami.

Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak jasno określić swoje cele finansowe:

 • Wyznacz długoterminowe cele, takie jak wyjście z długów, zakup domu lub wcześniejsza emerytura. Cele te są niezależne od celów krótkoterminowych, takich jak oszczędzanie na miłą randkę.
 • Wyznacz cele krótkoterminowe, takie jak trzymanie się budżetu, zmniejszenie wydatków, spłata lub nieużywanie kart kredytowych.
 • Ustal priorytety swoich celów, aby pomóc Ci stworzyć plan finansowy.

Uzupełnij swój plan

Plan finansowy jest niezbędny, aby pomóc Ci osiągnąć cele finansowe. Plan powinien zawierać wiele kroków lub kamieni milowych. Przykładowy plan może obejmować utworzenie miesięcznego budżetu i planu wydatków, a następnie wyjście z zadłużenia.

Po osiągnięciu tych trzech rzeczy i realizacji nowego planu przez kilka miesięcy może się okazać, że masz dodatkową gotówkę, a pieniądze uwolnione ze spłaty zadłużenia mogą zostać wykorzystane do osiągnięcia następnej rundy celów .

Ponownie, kluczowe jest podjęcie decyzji, które priorytety są dla Ciebie najważniejsze. Stale pracuj nad osiągnięciem długoterminowych celów emerytalnych, ale zacznij też koncentrować się na najważniejszych krótkoterminowych celach, które sobie wyznaczyłeś. Chcesz odbyć ekstrawagancką podróż? Zacznij inwestować? Kup dom lub zbuduj własną firmę? To wszystko, co należy wziąć pod uwagę, decydując się na kolejny krok.

Twoje cele, wraz z funduszem awaryjnym, pomogą Ci przestać podejmować decyzje finansowe oparte na strachu i pomogą Ci zapanować nad swoją sytuacją.

Tworząc plan finansowy, pamiętaj o następujących rzeczach:

 • Twój budżet jest kluczem do sukcesu. Jest to narzędzie, które zapewni Ci największą kontrolę nad Twoją finansową przyszłością. Twój budżet jest kluczem do realizacji pozostałej części planu.
 • Powinieneś nadal przyczyniać się do osiągania celów długoterminowych, takich jak oszczędzanie na emeryturę, niezależnie od etapu planu finansowego.
 • Budowa funduszu ratunkowego to kolejny kluczowy czynnik sukcesu finansowego i redukcji stresu.

Buduj i trzymaj się budżetu

Twój budżet to jedno z największych narzędzi, które pomogą Ci odnieść sukces finansowy. Pozwala na stworzenie planu wydatków, dzięki czemu możesz rozdzielić swoje pieniądze w sposób, który pomoże Ci osiągnąć Twoje cele.

Możesz ustawić swój budżet na tak wysoki lub szczegółowy, jak chcesz, o ile pomoże Ci to osiągnąć ostateczny cel, jakim jest wydawanie mniej niż zarabiasz, spłacanie wszelkich długów, uzupełnianie funduszu awaryjnego i oszczędzanie na przyszłość.

Budżet pomoże Ci również zdecydować, jak wydać pieniądze w nadchodzących miesiącach i latach. Bez planu możesz wydawać pieniądze na rzeczy, które wydają się teraz ważne, ale nie oferują zbyt wiele, jeśli chodzi o poprawę swojej przyszłości. Wiele osób zostaje złapanych w to bagno i bierze na siebie to, że nie osiągnęli celów finansowych, których pragną dla swojej rodziny i własnego życia.

Nie zapomnij świętować po drodze małych zwycięstw. Na przykład pogratuluj sobie, gdy spłacisz dług, lub nagrodzisz się, gdy trzymasz się swojego budżetu przez solidne trzy miesiące lub gdy z powodzeniem zasilisz fundusz awaryjny.

Jeśli jesteś żonaty, ty i twój współmałżonek musicie wspólnie pracować nad budżetem. Pracując razem, wydaje się to sprawiedliwe dla was obojga i oboje macie taki sam poziom zaangażowania w osiągnięcie tego. Ta jedność może w dużym stopniu pomóc ci w zapobieganiu kłótniom związanym z pieniędzmi. Poniżej znajduje się kilka wskazówek dla par małżeńskich, które chcą wspólnie stworzyć budżet:

 • Rozważ przejście na system budżetowania kopertowego, który wykorzystuje gotówkę w obszarach wydatków, które wymagają większej dyscypliny.
 • Korzystaj z oprogramowania do budżetowania w aplikacji mobilnej, aby wprowadzać wydatki w czasie rzeczywistym.
 • Planuj wydatki z wyprzedzeniem, aby uniknąć nadmiernych wydatków.

Spłacić dług

Dług jest dla wielu ogromną przeszkodą w osiągnięciu celów finansowych. Dlatego wyeliminowanie go należy traktować priorytetowo. Skonfiguruj plan likwidacji zadłużenia, który pomoże Ci szybciej go spłacić. Na przykład, dokonując minimalnych płatności na wszystkich kontach zadłużenia, spłacaj dodatkowe pieniądze na poczet jednego zadłużenia naraz. Po spłaceniu jednego konta długu przenieś wszystkie pieniądze, które spłacałeś z pierwszego długu, do następnego długu i kontynuuj od tego momentu, tworząc „efekt kuli śnieżnej” spłaty długu. Wcześniejsze 

Kiedy już nie masz długów, zobowiązuj się do tego. Pozostawianie kart kredytowych w domu może być mądrą strategią. Zaoszczędź fundusz awaryjny, aby pokryć nieoczekiwane wydatki, abyś nie miał ochoty używać karty kredytowej do ich pokrycia.

Wypróbuj te wskazówki, które pomogą Ci szybciej spłacić dług:

 • Sprzedawaj nieużywane lub niechciane przedmioty w domu, aby znaleźć dodatkowe pieniądze, które możesz dodać do planu spłaty zadłużenia.
 • Druga praca może przyspieszyć ten proces i może być konieczna, jeśli chcesz szybko lub trwale zmienić swoją sytuację.
 • Poszukaj obszarów, w których możesz zmniejszyć budżet, aby zwiększyć dostępne środki na spłatę zadłużenia.

Nie bój się prosić o radę

Gdy zgromadzisz już swoje oszczędności i zechcesz zacząć inwestować, aby zwiększyć swój majątek, porozmawiaj z doradcą finansowym, który pomoże Ci podjąć mądre decyzje inwestycyjne.

Dobry doradca podzieli ryzyko związane z każdą inwestycją i pomoże Ci znaleźć produkty, które odpowiadają Twojemu poziomowi komfortu i potrzebom w zakresie zwrotu z inwestycji, pomagając jednocześnie osiągnąć cele tak szybko, jak to możliwe. Planer finansowy może również pomóc w ustaleniu budżetu, co jest kolejnym plusem.

Inwestowanie to długoterminowa strategia, która pomaga w budowaniu bogactwa. Możesz również znaleźć pomoc finansową gdzie indziej, na przykład:

 • Wyszukaj lokalny kościół lub ośrodek kultury, który oferuje bezpłatne lub niedrogie zajęcia lub warsztaty dotyczące finansów osobistych i budżetu. Czasami banki i spółdzielcze kasy pożyczkowe również oferują kursy.
 • Znajdź mentora, który byłby chętny do pomocy w sformułowaniu i przepracowaniu twojego budżetu przez pierwsze kilka miesięcy. Ten mentor może Ci pomóc, jeśli jesteś przytłoczony procesem budżetowym.
 • Jeśli Twoi rodzice lub inni członkowie rodziny mają dużo pieniędzy, rozważ poproszenie ich o pomoc i porozmawianie z nimi o tym, co się dla nich opłacało finansowo, a co by zrobili inaczej.

Spłata długu, zaoszczędzenie pieniędzy i postęp w realizacji celów finansowych nie musi być trudnym doświadczeniem. Zainwestuj w siebie i swoją finansową przyszłość, abyś nigdy więcej nie musiał martwić się o swoje finanse.