6 rzeczy, które należy wiedzieć przed zamrożeniem kredytu

17 lutego 2021

Do 20 kwietnia 2021 roku Experian, TransUnion i Equifax będą oferować wszystkim amerykańskim konsumentom bezpłatne cotygodniowe raporty kredytowe za pośrednictwem AnnualCreditReport.com, aby pomóc Ci chronić swoje zdrowie finansowe podczas nagłych i bezprecedensowych trudności spowodowanych przez COVID-19.

W tym artykule:
 • Zanim zamrozisz swój kredyt
 • Jak zamrozić kredyt za darmoCzy zamrożenie kredytu wpływa na Twoją zdolność kredytową?Zamrożenie kredytu jest pomocne, ale nie jest lekarstwem na wszystkoZamrożenie kredytu to coś, co możesz wprowadzić, aby uniemożliwić innym przeglądanie raportów kredytowych, w tym pożyczkodawców. Zamrożenie kredytu to skrajny krok, ale może być to konieczne, jeśli masz do czynienia z kradzieżą tożsamości, a inne środki, takie jak ostrzeżenia o oszustwach, nie były dla Ciebie skuteczne.

  Ponieważ zamrożenie kredytu uniemożliwia większości pożyczkodawców i usługodawców uzyskanie raportu kredytowego, będziesz musiał znieść to zamrożenie przed złożeniem jakichkolwiek wniosków o nowy kredyt. Zamrożenie raportu kredytowego po prostu jako środek zapobiegawczy może spowodować nadmierne niedogodności. Zanim poprosisz o zamrożenie kredytu, musisz pamiętać o kilku kwestiach i przyjrzeć się alternatywom.

  Zanim zamrozisz swój kredyt

  Proces zamrażania i odblokowywania kredytu można wykonać w ciągu kilku minut z każdą agencją kredytową (Experian, TransUnion i Equifax), ale to nie znaczy, że jest to działanie, które należy podjąć lekko. Oto sześć rzeczy, które należy zrozumieć przed rozpoczęciem procesu:

  1. Dowiedz się, czym jest zamrożenie kredytuZamrożenie kredytu to narzędzie, z którego mogą skorzystać konsumenci, aby chronić się przed oszustwami kredytowymi. Po zamrożeniu raportów kredytowych większość firm nie może ich przeglądać, dopóki nie „rozmrozisz tego zamrożenia.

  Gdy pożyczkodawcy nie mogą wyświetlić raportu kredytowego, nie mogą przedłużyć kredytu. Oznacza to, że jeśli ktoś zdołał ukraść Twój numer ubezpieczenia społecznego i inne dane osobowe, nie będzie mógł otworzyć fałszywych kont kredytowych na Twoje nazwisko.

  To powiedziawszy, zamrożenie kredytu uniemożliwi również uzyskanie zgody na kredyt, chyba że tymczasowo lub na stałe go zniesiesz.

  2. Zapoznaj się z procesem zamrażania kredytuAby było skuteczne, musisz złożyć wniosek o zamrożenie kredytu we wszystkich trzech głównych biurach kredytowych. W trakcie tego procesu musisz odpowiedzieć na kilka pytań, aby zweryfikować swoją tożsamość.

  Musisz również podać swój numer ubezpieczenia społecznego, kopię dowodu tożsamości ze zdjęciem i dowód zamieszkania, taki jak ostatni rachunek za media. W zależności od biura możesz otrzymać kod PIN, którego możesz użyć do zamrożenia i odblokowania raportu w przyszłości.

  Jeśli planujesz ubiegać się o kredyt z zamrożeniem zabezpieczeń raportów kredytowych, musisz tymczasowo lub na stałe znieść blokady, zanim złożysz wniosek, aby upewnić się, że pożyczkodawca może przeglądać Twoje raporty podczas sprawdzania zdolności kredytowej.

  3. Możesz zablokować swój kredyt za darmoNie ma żadnych opłat związanych z zamrożeniem lub odmrożeniem kredytu. Do niedawna zamrożenie kredytu wiązało się z opłatami, które różniły się w zależności od stanu, ale teraz są bezpłatne, niezależnie od tego, gdzie mieszkasz w USA

  Jest również bezpłatny, niezależnie od tego, czy byłeś ofiarą kradzieży tożsamości. W przeszłości ofiary kradzieży tożsamości mogły być zwolnione z opłat, ale teraz zamrożenie kredytu jest dostępne bezpłatnie dla każdego.

  4. Wiedz, że mróz nie chroni wszystkiegoZamrożenie kredytu może zapobiec popełnieniu oszustwa kredytowego poprzez otwarcie konta kredytowego na Twoje imię bez Twojej zgody. Nie może jednak uchronić Cię przed kradzieżą tożsamości. Zamrożenie kredytu nigdy nie zapobiegło kradzieży tożsamości. Jego celem jest zapobieganie wykorzystaniu Twojej skradzionej tożsamości do popełnienia oszustwa przeciwko Tobie.

  Jeśli ktoś ukradnie numer Twojej karty kredytowej, nadal będzie mógł używać Twojego konta kredytowego do dokonywania nieautoryzowanych zakupów. Ponadto, jeśli ktoś ukradnie Twój numer ubezpieczenia społecznego, zamrożenie kredytu nie uniemożliwi mu składania fałszywych zeznań podatkowych i wniosków o ubezpieczenie zdrowotne w Twoim imieniu.

  W rezultacie ważne jest, aby zachować czujność w innych obszarach swojego życia finansowego, zwłaszcza jeśli masz pewność, że ktoś ukradł Twoje dane osobowe.

  5. Mogą wystąpić opóźnienia w uzyskaniu kredytuZamrożenie kredytu może spowodować opóźnienia i problemy, gdy dostęp do raportów kredytowych jest potrzebny szybko. Może się to zdarzyć, gdy ubiegasz się o pożyczkę lub kartę kredytową; Jeśli jednak starasz się o pracę, próbujesz wynająć mieszkanie lub ubiegasz się o ubezpieczenie, zamrożenie kredytu nie będzie miało na Ciebie wpływu.

  Firmy zazwyczaj nie udzielają kredytu, jeśli jeden lub więcej raportów kredytowych jest zamrożonych. Jeśli poprosisz o rozmrożenie kredytu online lub telefonicznie, biura kredytowe są prawnie zobowiązane do wypełnienia wniosku w ciągu godziny. Żądania przesyłane pocztą tradycyjną mogą jednak zająć kilka dni.

  Nawet przy krótkim czasie realizacji może to spowodować opóźnienia, jeśli zapomnisz o odblokowaniu kredytu przed złożeniem wniosku o coś, co wymaga sprawdzenia zdolności kredytowej. Opóźnienia mogą również wystąpić, jeśli zapomnisz lub zgubisz wymagany kod PIN lub hasło i będziesz musiał skontaktować się z biurem, aby je odzyskać. Możesz uniknąć tych opóźnień, myśląc z wyprzedzeniem i znosząc zamrożenie kredytu przed złożeniem wniosku o kartę kredytową, pożyczkę, leasing lub polisę ubezpieczeniową.

  6. Poznaj inne opcjeZamrożenie kredytu zwykle nie jest konieczne, jeśli nigdy nie byłeś ofiarą kradzieży tożsamości lub oszustwa. Jeśli uważasz, że Twoje informacje zostały naruszone, ostrzeżenie o oszustwie może być wystarczające. Pozwoli pożyczkodawcom zweryfikować, czy wnioskodawca to naprawdę Ty, zanim otworzysz nowe konto, jednocześnie umożliwiając Ci dostęp do kredytu, gdy go potrzebujesz. Wyjątkiem jest natychmiastowy kredyt – ponieważ pożyczkodawcy podejmują dodatkowe kroki, aby zweryfikować Twoją tożsamość, gdy masz w swoich aktach alert o oszustwie, może się okazać, że nie będziesz mógł otrzymać natychmiastowego kredytu w sklepach.

  Decyzja między powiadomieniem o oszustwie a zamrożeniem kredytu należy do Ciebie. Ostrzeżenie o oszustwie jest lepsze, jeśli obawiasz się, że Twoje informacje mogły zostać naruszone, ale nie masz jeszcze dowodów oszustwa, lub jeśli chcesz się zabezpieczyć, ale zamierzasz ubiegać się o kredyt w najbliższej przyszłości i nie chcesz handlować z zamrażaniem i odmrażaniem kredytu.

  Po dodaniu ostrzeżenia o oszustwie do swojego raportu kredytowego Experian, pozostałe dwa biura informacji kredytowej zostaną o tym powiadomione (nie dotyczy to zamrożenia kredytu). Wstępny alert o oszustwie, który trwa do jednego roku, chyba że anulujesz go wcześniej, zapewnia bezpłatny raport kredytowy, który możesz przejrzeć. Jeśli uważasz, że potrzebujesz przedłużonego ostrzeżenia o oszustwie, które będzie obowiązywało nawet siedem lat, chyba że anulujesz go wcześniej, otrzymasz dodatkowe bezpłatne raporty kredytowe. Możesz również podać numer telefonu, w którym pożyczkodawcy powinni skontaktować się z Tobą, jeśli ktoś złoży wniosek o kredyt w Twoim imieniu, a otrzymasz natychmiastowe powiadomienie o potencjalnym oszustwie.

  Jeśli padłeś ofiarą oszustwa tożsamości, nawet jeśli zostałeś powiadomiony o oszustwie, pomocne może być zamrożenie kredytu.

  Niezależnie od tego, czy zamrozisz kredyt, czy skorzystasz z ostrzeżenia o oszustwie, monitorowanie kredytu pomoże Ci wykryć potencjalne oszustwo, dzięki czemu będziesz w stanie szybciej się nim zająć. Dzięki bezpłatnej usłudze monitorowania kredytu Experian uzyskasz dostęp do swojego FICO ® Score ☉ opartego na danych Experian, a także alertów w czasie rzeczywistym o nowych zapytaniach kredytowych i kontach w raporcie kredytowym Experian.

  Jak zamrozić kredyt za darmo

  Będziesz chciał bezpłatnie zamrozić kredyt we wszystkich trzech raportach kredytowych, w tym z Experian, Equifax i TransUnion. To powiedziawszy, proces może się różnić w zależności od agencji.

  Dzięki Experian możesz odwiedzić Experian Freeze Center i poprosić o nie online lub zadzwonić pod numer 888-397-3742. Podaj wymagane informacje i potwierdź swoją tożsamość, aby zakończyć proces.

  Jeśli w przyszłości będziesz chciał zwiększyć swój kredyt, możesz to zrobić, odwiedzając swoje konto online w każdym biurze kredytowym lub dzwoniąc.

  Czy zamrożenie kredytu wpływa na Twoją zdolność kredytową?

  Zamrożenie kredytu nie będzie miało żadnego wpływu na Twoją zdolność kredytową ani na Twoje bieżące rachunki kredytowe.

  Chociaż zamrożenie kredytu w żaden sposób nie wpłynie na twoją zdolność kredytową, wpłynie to na twoją zdolność do otrzymania pożyczki lub karty kredytowej, chyba że odmrożysz kredyt przed złożeniem wniosku. Jeśli tymczasowo cofasz zawieszenie, upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu na wypełnienie wniosku o pożyczkę i proces gwarantowania.

  Zamrożenie kredytu jest pomocne, ale nie jest lekarstwem na wszystko

  Zamrożenie kredytu może pomóc zmniejszyć ekspozycję, jeśli podejrzewasz kradzież tożsamości, ale nie wyeliminuje go całkowicie.

  Ważne jest, aby śledzić swoją zdolność kredytową i regularnie sprawdzać raporty kredytowe. Możesz otrzymać kopię każdego raportu kredytowego co 12 miesięcy za pośrednictwem AnnualCreditReport.com i w każdej chwili możesz uzyskać dostęp do swojego bezpłatnego raportu kredytowego Experian. Od teraz do kwietnia 2021 r. Możesz raz w tygodniu otrzymywać bezpłatne raporty kredytowe od każdego z biur z witryny AnnualCreditReport.com.

  Będąc na bieżąco ze swoimi wynikami kredytowymi i raportami, będziesz w stanie szybciej wykryć potencjalne oszustwa, minimalizując wszelkie szkody w swojej historii kredytowej.

  Monitoruj swój raport kredytowy ExperianMonitorowanie kredytu może pomóc w szybszym wykryciu potencjalnych oszustw związanych z tożsamością i może zapobiec niespodziankom podczas ubiegania się o kredyt. Otrzymuj codzienne powiadomienia po wykryciu aktualizacji.