Dlaczego odwrócone kredyty hipoteczne są teraz trudniejsze do sprzedania

Category: Linii Kredytowej
17 lutego 2021

Miliony Amerykanów, którzy nie odłożyli wystarczającej ilości pieniędzy na emeryturę, nadal mają potencjalną siatkę bezpieczeństwa: kapitał własny. Jednak ostatnie zmiany dotyczące odwrócenia kredytów hipotecznych oznaczają, że seniorzy i ich rodziny mogą mieć trudniejsze decyzje do podjęcia.

Odwrócone kredyty hipoteczne pozwalają osobom w wieku 62 lat i starszym wykorzystać swój kapitał własny bez konieczności spłacania pieniędzy do czasu wyprowadzki, sprzedaży domu lub śmierci. Pożyczkobiorcy mogą przyjmować wypłaty w formie kwot ryczałtowych, comiesięcznych czeków lub za pośrednictwem linii kredytowej, z której można skorzystać w dowolnym momencie. Odwrócony dług hipoteczny rośnie z czasem, zazwyczaj przy zmiennych stopach procentowych, i może uszczuplić cały kapitał własny domu, nie pozostawiając nic dla spadkobierców. Jeśli jednak dom jest wart mniej niż saldo odwróconego kredytu hipotecznego, kredytobiorcy i ich spadkobiercy nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności za tę stratę.

Pożyczki zyskały złą reputację, ponieważ żądni prowizji sprzedawcy polowali na seniorów, którzy nie rozumieli złożoności pożyczek lub którzy mieli problemy finansowe tak poważne, że szybko przepalili pieniądze. Innym problemem byli pozbawieni skrupułów doradcy, którzy namawiali ludzi do kupowania wątpliwych inwestycji, w tym drogich rent dożywotnich.

Z biegiem lat amerykański Departament Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, który nadzoruje program hipotecznych kredytów hipotecznych typu Home Equity Conversion, który obejmuje większość odwróconych kredytów hipotecznych, wprowadził zmiany, które sprawiły, że pożyczki były bezpieczniejsze, a w niektórych przypadkach tańsze.

Koszty spadły na tyle, że planiści finansowi z opłatami, którzy tradycyjnie unikali tych pożyczek, zaczęli polecać je bogatszym klientom jako strategię ochrony portfela. Ludzie mogli zaciągać pożyczki pod zastaw odwróconej linii hipotecznej, gdy rynki spadały, zamiast sprzedawać akcje po najniższych cenach. Badania, z których większość została opublikowana w wpływowym Journal of Financial Planning, pokazały, że strategia pozwala ludziom wydawać więcej przy mniejszym ryzyku utraty pieniędzy na emeryturze.

W październiku 2017 r. Administracja Trumpa zmniejszyła kwotę, którą ludzie mogliby pożyczyć, i zwiększyła koszty, podnosząc składkę z góry za ubezpieczenie kredytu hipotecznego na linię kredytową z 0,5% do 2% wartości domu. Sekretarz HUD Ben Carson wskazał na straty w programie i potrzebę nadania mu „bardziej zrównoważonych podstaw.

Korzystanie z odwróconych kredytów hipotecznych w celu ochrony portfela może nadal mieć sens, ale teraz, wraz ze zmianami, strategia jest trudniejsza do sprzedania, mówi certyfikowany planista finansowy Michael Kitces z Columbia w stanie Maryland, który był wczesnym zwolennikiem strategii.

„Dla dość zamożnego klienta, który ma dom o wartości 300 000 lub 500 000 USD, oznacza to od 6 000 do 10 000 USD kosztów początkowych na wypadek, gdybyś potrzebował linii kredytowej – mówi Kitces. „Dla większości klientów jest to po prostu zbyt duża mentalna przeszkoda.

Jeszcze zanim odwrócone kredyty hipoteczne stały się droższe, Biuro Ochrony Konsumenckich Finansów ostrzegało w zeszłym roku przed inną strategią promowaną przez niektórych doradców finansowych: wykorzystaniem pożyczek w celu opóźnienia ubiegania się o ubezpieczenie społeczne.

Świadczenia z Ubezpieczeń Społecznych rosną o około 7% do 8% każdego roku, gdy są opóźnione po osiągnięciu wieku 62 lat, ale koszty i ryzyko odwróconych kredytów hipotecznych na ogół przekraczają skumulowane dożywotnie korzyści z większych czeków z Ubezpieczeń Społecznych, twierdzi CFPB. Pożyczanie pieniędzy na wydatki na życie na wczesnej emeryturze może oznaczać, że nie ma wystarczającej ilości środków na późniejsze wstrząsy finansowe, takie jak opieka długoterminowa.

CFPB podjęła działania w 2016 r. Przeciwko trzem pożyczkodawcom odwrotnego kredytu hipotecznego za zwodniczą reklamę, która twierdziła, że ​​ludzie nie mogą stracić domów. Chociaż pożyczkobiorcy nie muszą co miesiąc spłacać pożyczek, muszą nadążać za podatkami od nieruchomości, ubezpieczeniem i alimentami.

W dzisiejszych czasach odwrócone kredyty hipoteczne mogą najlepiej pasować do sposobu, w jaki wiele osób tradycyjnie z nich korzystało: do spłaty istniejących kredytów hipotecznych, aby mogli wyeliminować miesięczne płatności lub generowania miesięcznych dochodów na emeryturze, mówi Wade Pfau, profesor dochodu emerytalnego w The American College. of Financial Services w Bryn Mawr w Pensylwanii. Pożyczkobiorcy faktycznie skorzystali na niektórych zmianach, które obejmowały obniżenie rocznych składek ubezpieczeniowych od pożyczonych kwot.

„Saldo Twojego kredytu rośnie wolniej, co jest dobre – mówi Pfau, autor niedawno zaktualizowanej książki „Reverse Mortgages.

Krótki okres rozkwitu strategii ochrony portfela mógł mieć dobre strony: skłonił więcej planistów finansowych do myślenia o produkcie, którego kiedyś unikali. Kristi Sullivan, certyfikowana planistka finansowa w Denver, mówi, że teraz częściej rozmawia z klientami o odwróconych hipotekach i potencjalnym wykorzystaniu kapitału własnego na emeryturze.

„Niektórzy ludzie nadal niechętnie omawiają tę opcję, ale coraz więcej osób jest otwartych na wysłuchanie i spojrzenie na modele finansowe wykorzystujące odwrócony kredyt hipoteczny – mówi Sullivan.

Ten artykuł został napisany przez NerdWallet i pierwotnie został opublikowany przez The Associated Press.

O autorze

Liz Weston

Liz Weston jest felietonistką w NerdWallet. Jest certyfikowanym planistą finansowym i autorką pięciu książek finansowych, w tym „Your Credit Score. Czytaj więcej