Chiny i Japonia wznawiają interlokucja gospodarczy - przez Trumpa

Szefowie MSZ Chin jak i również Japonii – Wang Yi i Taro Kono – wznowili zawieszony prawie 8 lat temu dialog ekonomiczny wysokiego szczebla. Odbierane wydaje się to jako sygnał ogrzania trudnych relacji między dwiema największymi gospodarkami Azji.

Chiny chcą współpracować z innymi krajami z powodu ceł nakładanych przez prezydenta USA Donalda Trumpa. – Podzielamy pogląd, że wojna handlowa, niezależnie od owego, jaki kraj ją wywoła, miałaby bardzo duży oddziaływanie na dobrobyt społeczności międzynarodowej – powiedział Kono po poniedziałkowych rozmowach gospodarczych.

Trump nałożył cła w importowaną do USA stal i aluminium. Dotknęły ów kredyty zarówno Chiny, jak jak i również Japonię. Amerykański prezydent zagroził też wprowadzeniem karnych taryf na warte nawet 150 mld dolarów produkty wraz z Chin. Pekin ogłaszał wprowadzanie podobnych opłat na produkty z USA, co podsyca obawy o wybuch walki handlowej.

Spotkania spośród handlem w tle

Donald Trump spotka się niebawem z premierem Japonii Shinzo Abem. Zdaniem Agencji Reutera mówić będą wiele właśnie na temat handlu. Tokio chce unikać negocjacji z Waszyngtonem dwustronnej umowy handlowej, która nie licząc dostępu do rynku dotyczyłaby również polityki monetarnej i walutowej.

Chiny to największy partner handlowy Japonii. Kraj Kwitnącej Wiśni frapuje z kolei drugie położenie wśród krajów handlujących wraz z Chińską Republiką Ludową. Obroty w wymianie między dwoma azjatyckimi państwami oscylowały po ostatnich siedmiu latach wokół 300 mld dolarów rocznie. W ubiegłym roku osiągnęła wartość blisko 303 mld dolarów.

Taro Kono wspomniał w rozmowie wraz z Wangiem Yi o ewentualności udziału Japonii w niektórych projektach w ramach lansowanej przez Pekin Inicjatywy Pasa i Szlaku. Ma ona na celu ożywienie handlu międzynarodowego poprzez budowę infrastruktury transportowej, łączącej Chiny z krajami Azji, Europy i Afryki.

– Wówczas całkiem możliwe, że Kraj kwitnącej wiśni będzie współpracować z Chinami przy różnych projektach – powiedział Kono, dodając, iż chodzi o przedsięwzięcia, które będą spełniały międzynarodowe wzorce.

– Po wznowieniu tych rozmów obie strony znajdują się na świeżych pozycjach startowych, by rozważać o przyszłej współpracy, która to, mam nadzieję, doprowadzi do odwiedzenia nowego rozwoju obu państwa – ocenił Wang.

Doroczne szczyty gospodarcze wysokiego szczebla między Chinami natomiast Japonią zainicjowano w 2008 roku. Po trzeciej rundzie rozmów zawieszono je z powodu napięć w stosunkach dwustronnych. W ubiegłym roku chiński prezydent Xi Jinping jak i również premier Abe zapowiadali udoskonalenie relacji.Artykuł 7 uruchomiony przez KE. Jakie skutki finansowe?

Związane z

Kategoria

Aktualności