Inwestycja w spółki od VR - wirtualnej rzeczywistości

Technologiczną rewolucją ostatnich lat są bez wątpienia smartfony. Ich wynalezienie i wywołanie popytu w technologię otworzyło drogę do odwiedzenia zysków wielu branżom. Lub kolejnym takim przełomem będzie technologia VR? Jeśli tak, to warto na tym zarobić.

VR, czyli Virtual Reality, to marzenie miłośników gier komputerowych czy też fanów sci-fi, aczkolwiek sama technologia daje wiele większe możliwości niż jedynie rozrywka. Pierwsze gogle, które miały nas przenieść do odwiedzenia wirtualnej rzeczywistości, powstały w tej chwili w latach dziewięćdziesiątych. Rezultaty nie tylko nie dawny powalające, ale wielu konstruktorów nie umiało osiągnąć nawet poziomu komfortu użytkowania gogli – urządzenia powodowały zawroty głowy i nudności. Wówczas 2012 rok przyniósł oryginalny technologiczny przełom – Oculus Rift.

Kupujemy potencjał

Technologia rozwija się bardzo prężnie, ale w przypadku wkładania w spółki produkujące gry VR lub samą technikę, jest jeszcze wcześnie. Kupujemy potencjał zysków, a nie zaakceptować do końca udokumentowaną zbyt produktu. Facebook, HTC i Sony ujmują przy planach spółek sprzedaż ustrojstw VR, ale teraz wyczekuje nas zderzenie z zbytem. Dobrym testem dla inżynierii VR będzie szykowana na jesień konsola PlayStation VR. Efekty zobaczymy obecnie w wynikach sprzedaży firmy za ostatni kwartał.

Giganci się rozpychają

Nie posiada wątpliwości, że spółki, które dzisiaj decydują o ogólnoświatowych trendach, wejdą do partii o miano lidera filii VR. Facebook kupił przełomowy Oculus Rift za 2 mld dolarów, co potwierdza znaczenie samej technologii. Sam Facebook monetyzuje swój biznes coraz lepiej wraz z kwartału na kwartał, a dotarcie do 1 miliarda ludzi to potencjał, któregoż nie można lekceważyć.

Bardzo odważnie postąpił Samsung, montując technologię VR po modelach Samsunga Galaxy 7S i 7S Edge, własnych flagowych telefonach. To udowodniło wielu sceptykom, że można dokonać genialnego połączenia – jeśli ktoś waha się nad zakupem oddzielnego urządzenia do gier, to w tym momencie znaleźć rozrywkę w swoim telefonie do pracy.

Nie powinniśmy również lekceważyć technologicznych gigantów, tego rodzaju jak Microsoft czy Google. Ten ostatni, funkcjonujący już jako Alphabet wspominał kilkukrotnie, że myśli nad urządzeniem VR dla masowego kontrahenta, czyli dużo bardziej udostępnianym cenowo. Jednak po doświadczeniach z Google Glass, wspólnicy podchodzili do tej propozycje sceptycznie.

Autorzy Market Watch zwracają uwagę dzięki Nvidia, Qualcomm, Ambarella. Pierwsza z wymienionych spółek wydaje się w bardzo silnym trendzie wzrostowym. Wielką niewiadomą zostaje Apple. Nie wolno fita lekceważyć, ale obecnie wydaje się być dużo więcej plotek odnośnie tematu produktów, nad którymi operuje spółka, niż faktycznie opublikowanych planów.

Bądź pierwszy

Żeby zarobić duże pieniądze dzięki akcjach Facebooka, trzeba stało zobaczyć jego potencjał w czasie wejścia na giełdę – gdy analitycy tłumaczyli, hdy jest nawet kilkukrotnie przewartościowany. W przypadku wirtualnej rzeczywistości, już dzisiaj możemy myśleć o zakupach na amerykańskiej giełdzie, jednak powinno się oszacować potencjalne ryzyko lokaty. Na polskim parkiecie wciąż nie znajdziemy spółek snujących plany na rozwój przy tej technologii.

Technologia VR może zmienić glob, co do tego nie posiada żadnych wątpliwości. Jej wykorzystanie to nie tylko gry, jednak też komunikacja (wirtualne rozmowy), militaria (symulatory szkoleniowe), medycyna (symulacje operacji), turystyka i wiele innych gałęzi interesu. Każdy sukces wdrożenia naszej technologii na skalę światową może także zakończyć się szaleństwem na akcjach firmy, która tego dokona.

Trwająca od kilku latek hossa na amerykańskim branży udowadnia nam, że fundamenty mają coraz mniejsze znaczenie – szczególnie dla spółek technologicznych i produkujących programy. Cena akcji może wystrzelić w kosmos z miesiąca na dzień, bowiem do tego tempie rozwoju technologii, dzisiejsza innowacja może być już za kilka miesięcy urządzeniem używanym na miarę masową. A za tymże idą ogromne zyski.

Tagi: inwestycje wirtualna rzeczywistość Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące w Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

NotowanieBoeing może zapłacić nawet 5 mld dol. za uziemienie samolotów 737 MAX Ze świata

Związane z

Kategoria

Aktualności