Ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 3-7 października

Benzyna Pb98 za 4, 67-4, 78 zł/l, benzyna Pb95 za 4, 34-4, 45 zł/l, olej napędowy ON zbytnio 4, 17-4, 26 zł/l, autogaz LPG za jednej, 89-1, 94 zł/l - to prognozowane ceny materiałów w tygodniu od trzech do 9 października 2016 roku.

Analitycy e-petrol. pl zwracają uwagę, iż koniec września przyniósł obniżki cen paliw. Benzyna Pb95 i diesel potaniały o 3 grosze na litrze. Zdrożał autogaz, którego koszt powoli zbliża się do 2 zł za litr.

Z początkiem października trend spadkowy dla benzyn i ON może się jednak odwrócić. To zbytnio sprawą decyzji OPEC na temat ograniczeniu wydobycia ropy na nieformalnym spotkaniu kartelu.

Cena baryłki ropy wzrosła w okolice 50 USD, choć jeszcze niedawno spekulowano, że przez dłuższy okres może się utrzymać dzięki poziomie o około 10 USD niższym.

Dr Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak, analitycy e-petrol. pl, w swoim komentarzu odpowiadają:

Czy zmianę wolno uznawać za rokującą i trwałą? Tego zapewne dowiemy się w momencie, w którym słowa zamienią się w czyny i zobaczymy prawdziwe statystyki obniżenia produkcji. Pytanie jednak, czy decyzja będzie w stanie istotnie zadziałać na globalną podaż, czy też przy miejsce braków z Półwyspu Arabskiego nie będzie po stanie wejść produkt np. z Ameryki Północnej.

W obecnej chwili możemy raczej podejrzewać, że pułap 50 USD będzie sprzeciwem dla dalszej zwyżki, a w ciągu najbliższych kilkunastu dni emocje zostaną w tyle przetrawione, że koszty wrócą do poziomu bliskiego 46 USD za baryłkę na londyńskiej giełdzie.

Według danych Polskiej Izby Paliw Płynnych, najtańsze benzyny są obecnie na stacjach paliw na Dolnym Śląsku - średnio 4, 27 zł/l, najdroższe w woj. zachodniopomorskim - 4, czterdziestu osiem zł/l.

Za diesla najmniej płacą kierowcy na Śląsku - 4, czternaście zł/l, najwięcej na Pomorzu Zachodnim - 4, 29 zł/l. Tam także jest najdroższy autogaz - dwóch, 04 zł/l. LPG w żadnym wypadku kosztuje na Lubelszczyźnie - 1, 87 zł/l.

PIPP zwraca też uwagę na podwyżki hurtowych wartości paliw w polskich rafineriach w cennikach z 30 września. Benzyna zdrożała średnio o 77 zł zbytnio metr sześcienny. Cena paliwa napędowego w PKN Orlen jest o 76 zł wyższa, a w Grupie Lotos - o 61 zł.

Tagi: koszty paliw paliwa OPEC Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

NotowanieAfera Volkswagena dotyczy też Polski

Związane z

Kategoria

Aktualności