Deprywacja materialna w Polsce spada

Wiele słyszymy o tym, jak bardzo nasza gospodarka zyskała na wejściu do Unii Europejskiej. Niewiele wydaje się jednak badań, które explicite pokazują, że dzięki Unii europejskiej rzeczywiście żyje nam się lepiej, a coraz w mniejszym stopniu ludzi pogrążonych jest przy skrajnej biedzie.

Nierówności społeczne to wciąż 1 z najbardziej palących europejskich problemów, ale jest jakie możliwości najmniej jeden wskaźnik, który to pokazuje, jak bardzo Wspólnota pomogła części Polakom wykonać chód naprzód. Chodzi o deprywację materialną. Co to jest?

Deprywacja materialna mówi o tymże, jaki jest w danym państwa odsetek gospodarstw domowych, które ze względów finansowych odrzucić mogą sobie pozwolić na zaspokojenie dziewięciu poniższych potrzeb, dostosowanych do europejskich warunków życia:

 • opłacenia tygodniowego wyjazdu wszystkich przedstawicieli domowników na wypoczynek przy jednym spotkaniu w roku
 • spożywania mięsa, ryb (wegetariańskiego odpowiednika) co drugi dzień
 • ogrzewania mieszkania odpowiednio do potrzeb
 • pokrycia niespodziewanego wydatku (w wysokości odpowiadającej miesięcznej wartości przyjętej po danym kraju granicy ubóstwa relatywnego w roku poprzedzającym badanie)
 • terminowych opłat związanych z mieszkaniem, spłatach rat i kredytów
 • posiadania kolorowego telewizora, samochodu, pralki i telefonu (stacjonarnego lub komórkowego).

Jeśli nie możemy zaspokoić 3 z dziewięciu wymienionych konieczności, mamy do czynienia wraz z zwykłą deprywacją materialną. O ile czterech – pogłębioną.

Jak w badaniu wypada Polska? W 2005 r. wskaźnik pogłębionej deprywacji materialnej wynosił 33, 8 proc. Po zeszłym roku spadł pan do 10, 4 proc. Zmiana o 20 pkt. procentowych oznacza, że Polska w ciągu 10 lat wzięcia udziału w UE wykonała ogromny skok rozwojowy w nurcie europejskich standardów życia.

Foto: strateg. stat. gov. pl / strateg. stat. gov. pl

Eurostat podaje, hdy wskaźnik pogłębionej deprywacji materialnej dla Polski za 2015 r. kształtuje się w tej chwili na poziomie 8, 1-wszą proc. Akurat pod tymże kątem korzystny trend zdaje się być utrzymany.

Tagi: Eurostat Polska Unia Europejska Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

NotowanieCeny prądu 2019 roku. Prezydent Sosnowca o wyższych rachunkach za prąd

Związane z