Buffett sprzedał akcje Walmartu. To koniec handlu?

Fundusz Berkshire Hathaway należący do Warrena Buffetta sprzedał, za 900 mln dolarów, prawie wszystkie posiadane akcje jednej z największych internecie sklepów na świecie - Walmartu. To decyzja, która to według amerykańskich analityków pokazuje jedno: nadchodzi koniec zwyczajnego handlu.

Pozbycie się akcji Walmartu przez Berkshire Hathaway poprzedziło inwestycję przy linie lotnicze, w które kasa zapomogowa włoży kilka miliardów dolarów. W ten sposób Buffett dał jasny sygnał rynkowi: nie wierzy w inny wzrost takiego biznesu. Z 13 mln akcji Walmartu zostało mu... 1, czterech mln.

Buffett sprzedaje Walmart, bo handel dzierży się coraz gorzej

To aczkolwiek tylko efekt tego, jak na przykład wygląda rynek handlu. Trzeba popatrzeć na liczby: gigant e-handlu Amazon wart wydaje się 356 mld dolarów, Walmart 298 mld dol. Już w 2016 roku Warren Buffett w własnym corocznym liście do udziałowców pisał, że tradycyjne necie handlowe, oparte o sklepy stacjonarne, są w zastoju w związku z rosnącą presją ze strony e-commercowej konkurencji.

Od tamtej pory "wyroczna z Omaha" stopniowo, ale konsekwentnie sprzedawała akcje Walmartu, kupione w 2005 roku. I nic dziwnego, bo szkolenie Walmartu od 2014 roku kalendarzowego spadł o 21 proc., podczas gdy Amazon na giełdzie urósł o 119 proc.

Trudna sytuacja Walmartu to skutek zaniedbań spółki właśnie na polu e-handlu. W 2012 roku dawny CEO spółki Mike Duke stwierdził, że najbardziej żałuje właśnie tego, iż nie zaakceptować inwestował więcej w zakupów online, by lepiej konkurować z Amazonem:

Żałuję, że nie byliśmy szybsi. Udowodniliśmy, że potrafimy osiągać triumfy na wielu płaszczyznach jak i również najzwyczajniej w świecie zastanawiam się, dlaczego nie byliśmy sprawniejsi.

Szczególnie w e-commerce. Aktualnie robimy tutaj ogromne postępy, biznes się rozruszał, ale musimy znacznie szybciej jego rozwijać.

Obecnie jednakże dogonienie Amazona może stanowić bardzo trudne, jeśli przy ogóle możliwe. Sprzedaż Walmartu przez internet w 2015 roku wyniosła 13, 7 mld dolarów, w sytuacji Amazona było to... 107 mld dol. Przewagą Walmartu jest sprzedaż powszechnie, cztery razy większa od firmy Bezosa i wynosząca 482 mld dol.

Foto: Scott Olson / Staff / Getty Images

Decyzja Buffetta, choć nie zaskakuje, to odbija się szerokim echem na rynkach. W 2005 roku legendarny inwestor przewidział bowiem upadek sieci sklepów Sears i Kmart. Stwierdził wtedy, że handel jest jak "strzelanie do ruchomych celów". Jak i również podkreślał, że nie dostrzegł jeszcze firmy handlowej, która z sukcesem odmieniłaby własny model biznesowy.

Sears od tamtej pory zamknął setki sklepów i przychodzi do bankructwa. Również skromniej znane sieci, popularne przy USA - Macy's jak i również JCPenney - zamykają placówek sklepów w całych Stanach. Tymczasem nawet IKEA wprowadziła ostatnio sprzedaż mebli na serwisach randkowych.

Tagi: Warren Buffett Walmart Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Odbiorców. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

NotowanieCeny prądu 2019 roku. Prezydent Sosnowca o wyższych rachunkach za prąd

Związane z