Jak być liderem w biznesie

Dowódca Rorke T. Denver ma świadomość o przywództwie dużo - przez 13 lat służył w elitarnej jednostce wojskowej Navy SEALs. Najlepsza nauka przywództwa, jaką zapamiętał wraz ze służby, jest bardzo nieskomplikowana: "Spokój jest zaraźliwy".

W jednym z wystąpień publicznych Denver opowiadał, w jakich okolicznościach to sobie uświadomił. Na ostatnim treningu, przygotowującym go do służby, zadaniem rekrutów było zaplanowanie, zorganizowanie i doprowadzenie do końca misji - pod spodem czujnym okiem wybuchowego instruktora. Drużyna, w której był Denver, nie radziła osobiście najlepiej i z kolei wpadła w tarapaty.

Jaki lider, taki zespół

Jeden wraz z jego kolegów wrzeszczał niemiłosiernie, swoim zachowaniem podnosił nacisk i poziom stresu każdego pozostałych. Chaos przerwał instruktor najwyższy rangą, traktowany przez żołnierzy niemal jak Bóg. Zwołał wszystkich i mówił:

"Inni będą parodiować twoje zachowanie. Jako przywódce, oficerowie i kapitanowie – musicie zapamiętać, że jeżeli będziecie trzymać emocje na wodzy i zachowacie spoczynek, oni również to zrobią. Jeśli stracicie główkę, oni również ją stracą.

Zdradzę Wam najkorzystniejszą lekcję, jakiej się nauczyłem, gdy sam zaczynałem: spoczynek jest zaraźliwy".

Foto: Leadercast / YouTube Rorke T. Denver

I po wojsku i w biznesie

Zdaniem Denvera ta lekcja kontroluje się w dowolnej sytuacji, w której potrzeba lidera.

"Słowo spokój możemy zastąpić innym dowolnym – chaos jest zaraźliwy, panika jest zaraźliwa, głupota jest zaraźliwa. Dla nas ważny jest oczywiście spoczynek, bo pomaga skoncentrować się na zadaniu, które trzeba wykonać tu i teraz" – tłumaczy Denver.

Tagi: rozwój własny interes Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

NotowanieAfera Volkswagena dotyczy też Polski

Związane z

Kategoria

Aktualności