Jak wymienić samochód, gdy masz na nim pieniądze

Jak wymienić samochód, gdy masz na nim pieniądze
Category: Należy Pamiętać
16 października 2020

Wymiana samochodu, którego nie spłaciłeś, wymaga kilku dodatkowych kroków – w tym znajomości wszystkich liczb w transakcji.

Wiele lub wszystkie przedstawione tutaj produkty pochodzą od naszych partnerów, którzy nam wynagradzają. Może to mieć wpływ na to, o jakich produktach piszemy oraz gdzie i jak produkt pojawia się na stronie. Nie ma to jednak wpływu na nasze oceny. Nasze opinie są naszymi własnymi.

Tak, możesz wymienić samochód na pożyczkę. Ale postępuj ostrożnie i upewnij się, że Ty – a nie sprzedawca – kontrolujesz transakcję.

Jeśli handlujesz samochodem, za który nadal jesteś winien pieniądze, masz do czynienia z jedną z dwóch sytuacji:

Masz dodatni kapitał. Jeśli Twój samochód jest wart więcej niż kwota, którą jesteś winien z tytułu pożyczki, jesteś w dobrej formie. Ta różnica nazywa się dodatnim kapitałem i to tak, jakby mieć pieniądze, które można przeznaczyć na zakup nowego samochodu.

Masz ujemny kapitał. Jeśli Twój samochód jest wart mniej niż to, co nadal jesteś winien, masz ujemny samochód kapitałowy zwany również „do góry nogami” lub „pod wodą” w ramach kredytu samochodowego. Handlując samochodem z ujemnym kapitałem, będziesz musiał zapłacić różnicę między saldem pożyczki a wartością w zamian. Możesz go spłacić gotówką, inną pożyczką lub – co nie jest zalecane – przelać to, co jesteś winien, do nowego kredytu samochodowego.

Pokażemy Ci, jak radzić sobie w każdej z tych sytuacji. Ale najpierw trochę tła.

Jak działa handel samochodem

W przypadku wymiany samochodu w salonie jego wartość jest odejmowana od ceny nowego samochodu.

Kiedy wymieniasz samochód z pożyczką, dealer przejmuje pożyczkę i spłaca ją. Dealer ma również zająć się papierkową robotą, taką jak przeniesienie tytułu, który ustanawia prawną własność pojazdu.

Aby wymienić nieopłacalny samochód, zanieś do dealera następujące elementy:

Informacje o pożyczce, w tym kwota spłaty i numer konta.

Kluczyki do samochodu i piloty.

Dowód ubezpieczenia.

Wydruk wartości w zamian.

Należy pamiętać, że zarówno cena nowego samochodu, jak i wartość w zamian są wysoce negocjowalne. Aby uzyskać ogólnie dobrą ofertę, musisz uzyskać dobre oprocentowanie nowej pożyczki i uczciwą cenę zarówno za wymianę, jak i nowy samochód. Zanim udasz się do salonu, użyj kalkulatora kredytu samochodowego, aby oszacować te liczby i zobaczyć, jaka będzie twoja nowa miesięczna rata za samochód.

Kwota wypłaty i cena wymiany

Jeśli planujesz wymienić samochód, za który nadal jesteś winien pieniądze, najpierw skontaktuj się z pożyczkodawcą kredytu samochodowego i poproś o kwotę spłaty (która może być nieco wyższa niż pozostałe saldo).

Wyceń swój samochód. Sprawdź aktualną wartość swojego samochodu po odsprzedaży w przewodniku po cenach.

Możesz skorzystać z przewodników po cenach online, takich jak Kelley Blue Book i Edmunds.

Porównaj wartości. Odejmij kwotę spłaty od aktualnej wartości wymiany samochodu.

Chociaż ostateczną cenę wymiany można negocjować, teraz będziesz mieć poczucie, czy posiadasz dodatni czy ujemny kapitał własny w obecnym pojeździe.

Handel samochodem z dodatnim kapitałem własnym

Załóżmy, że jesteś winien 5000 USD za swój samochód i jest on wart 7000 USD w zamian. Masz teraz 2 000 USD kapitału, który możesz wykorzystać bezpośrednio przy zakupie kolejnego samochodu.

Ten kapitał jest odejmowany od wynegocjowanej ceny nowego samochodu. Oprócz kapitału zastosowanego przy zakupie nowego samochodu możesz wpłacić zaliczkę w celu zmniejszenia ogólnego salda pożyczki.

Ale musisz zapewnić finansowanie – gotówkę lub kredyt samochodowy – na pozostałą cenę zakupu samochodu. Wartość wymiany zostanie podana w umowie dotyczącej nowego samochodu. Upewnij się, że otrzymałeś pełną uzgodnioną kwotę, którą wynegocjowałeś.

Najlepszym sposobem na zapewnienie dobrej ceny za wymianę i za nowy samochód jest negocjowanie każdego z nich osobno. Podczas negocjacji zapoznaj się z cenami podanymi w przewodnikach online.

Handel samochodem z ujemnym kapitałem własnym

Jeśli spłacasz kredyt samochodowy, naprawdę lepiej odłożyć zakup nowego samochodu i oddać go w zamian do czasu spłaty pożyczki – lub przynajmniej do momentu uzyskania dodatniego kapitału własnego. Ale jeśli masz problemy z opłaceniem samochodu, handel pojazdem może przynieść ulgę, pozwalając ci na zmniejszenie rozmiaru do tańszego samochodu lub nawet niedrogiego samochodu używanego. W takim przypadku musisz podać krupierowi swoją wartość wymiany oraz kwotę ujemnego kapitału.

Załóżmy, że jesteś winien 10 000 USD za samochód o wartości wymiany 9 000 USD. Zamiast być na haku za całe 10 000 USD, kredyt w zamian pokryje większość pożyczki, a sprzedającemu zapłacisz 1000 USD różnicy.

Uwaga: dealer często z radością zasugeruje włączenie ujemnego kapitału do pożyczki na następny samochód. Chociaż jest to wygodne, jest to nierozsądne, ponieważ natychmiast wywróci cię do góry nogami w nowej pożyczce. Oznacza to również, że tworzysz większą kwotę pożyczki i płacisz większe odsetki.

Jeśli jednak potrzebujesz samochodu, ale nie masz pieniędzy na spłatę ujemnego kapitału i masz problemy z nadążeniem za bieżącymi płatnościami za samochód, może to być warte ryzyka. Może tak być w przypadku, gdy twoja nowa pożyczka – od niezależnego pożyczkodawcy lub sprzedawcy – ma niższe oprocentowanie. Jeśli zdecydujesz się na zmniejszenie kosztów, kupując tańszy samochód, Twoje płatności mogą stać się łatwiejsze do opanowania, nawet jeśli przeniesiesz pozostały dług do nowego kredytu samochodowego.

Tworząc nową pożyczkę, unikaj przedłużania okresu kredytowania o ponad 60 miesięcy w przypadku nowego samochodu lub 36 miesięcy w przypadku używanego. Wiedz również, że sprzedając samochód prywatnie prawdopodobnie uzyskasz lepszą cenę niż sprzedając go.

Ostatnie kroki

Gdy skończysz negocjować umowę na samochód, wraz z wymianą, dokładnie zapoznaj się z umową, aby upewnić się, że wszystkie uzgodnione warunki są na piśmie. Sprawdź liczby za pomocą własnego kalkulatora.

Następnie, kilka tygodni po sfinalizowaniu transakcji, sprawdź, czy Twoja pożyczka została spłacona. Pożyczkodawca powinien również przesłać pocztą dokumentację, że pożyczka została uregulowana.