Bułgaria. Nowy interkonektor gazowy wraz z Rumunią gotowy  Surowce

  • ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze dla pracowników
  • Sekretarz siły USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Spór dookoła Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca

Budowa interkonektora gazowego między weneckimi sieciami przesyłowymi Bułgarii i Rumunii została zakończona - poinformowano w piątek. Pozwoli to na dalszą dywersyfikację bułgarskiego importu gazu, pochodzącego obecnie w 85 proc. z Rosji.

25-kilometrowe łącze między Ruse przy Bułgarii i Giurgiu w Rumunii miało być całkiem uruchomione jeszcze w 2014 roku, ale jego realizację opóźniły problemy techniczne z odcinkiem przebiegającym pod Dunajem. Na mocy zawartej w kwietniu bieżącego roku umowy ten liczący 2, jednej kilometra odcinek zbudowała kosztem 4, 6 mln € austriacka firma Habau.

Ambitne plany gazowego giganta z Polski. Chce zwiększyć wydobycie

Obecnie poprzez nowy interkonektor można tłoczyć gaz wyłącznie z Bułgarii do Rumunii. Rewers do Bułgarii będzie możliwy wówczas po ukończeniu budowy filtrów kompresorowej w rumuńskim metropolii Podisor. Docelowa zdolność przesyłowa łącza to 1, 5 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Przyczyny budowy

O konieczności połączenia bułgarskiego programu przesyłowego gazu z systemami sąsiednich państw mówi się od 2009 roku, podczas gdy to kryzys w stosunkach rosyjsko-ukraińskich pozbawił Bułgarię w trzy tygodnie dostaw wykonywanych gazociągiem wiodącym z Rosji przez Ukrainę i Rumunię.

Rumunia zaspokaja 80 proc. swego zapotrzebowania na gaz z własnych źródeł i po uruchomieniu systemów kompresorowej w Podisor stanie się mogła w razie konieczności wspierać jego dostawami Bułgarię - zaznaczył szef ogólnokrajowej spółki przesyłowej Bułgartransgaz Georgi Gegow.

To jednak nie jedyna inwestycja energetyczna w tym regionie Świata. Podpisano już bowiem pliki w sprawie budowy interkonektora sieci wewnętrznych na granicy z Grecją, a wykonanie tej inwestycji powinna rozpocząć się w przyszłym roku.Ceny prądu 2019 roku. Prezydent Sosnowca o wyższych rachunkach za prąd

Związane z