«FT»: Niskie ceny ropy nie utrzymają się długo  Surowce

  • "Ruch jest jeden jak i również banalny". PO apeluje do odwiedzenia rządu w sprawie cen paliw
  • Zanieczyszczona ropa wraz z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Nasz kraj wstrzymała odbiór surowca
  • Połowa ropy dla Orlenu po Polsce spoza Rosji
  • Cena ropy szybko pokonuje następujące poziomy. Powodów jest "całkiem sporo"

Nawet o ile kraje OPEC nie zmniejszą produkcji ropy naftowej, cena surowca z czasem wzrośnie; utrzymywanie jej na niskim poziomie, żeby zaszkodzić konkurentom, których koszty produkcji są lepsze, co sugeruje saudyjski minister ds. ropy naftowej Ali ibn an-Naimi, to metoda krótkofalowa - pisze po poniedziałek "Financial Times".

Algieria domaga się od OPEC ograniczenia produkcji ropy. Kartel ugnie się?

Arabia Saudyjska daje do odwiedzenia zrozumienia, że jej procedura dotycząca utrzymania swych udziałów w rynku ropy za pośrednictwem utrzymanie niskich cen surowca jest świadoma i konsekwentna - pisze brytyjski dziennik.

Obniżenie produkcji nie mieści się w cenie

Naimi mówił, że "w interesie krajów producentów OPEC nie mieści się obniżenie produkcji". "Czy cena zejdzie do 20, 40, 50 czy 60 dolarów, nie ma to znaczenia" dla zmniejszenia podaży. - Ten komentarz ministra sugeruje, że Arabia Saudyjska nie zaakceptować kontroluje wprawdzie zmian (na rynku naftowym), ale stara się umiejętnie obrócić je na swoją korzyść - objaśnia "FT".

Zdaniem brytyjskiego OPEC nie dysponuje jednak taką siłą jak w okresie swej prosperity, czyli przy latach 70., kiedy wówczas kartel naftowy mógł znamiennie wpływać na ceny materiału.

Tymczasem minister Naimi uznaje, że Organizacja Państwa Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zdoła wykorzystać niższy popyt na ropę i do niej niższe ceny, aby poważnie zaszkodzić producentom nienależącym do kartelu - Rosji, Brazylii, USA i krajom afrykańskim - dla których wydatki wydobycia surowca, zwłaszcza ze złóż łupkowych, są o wiele wyższe - pisze "FT".

Ropa za dwadzieścia dol. za baryłkę. "Saudyjczycy mogą sobie pozwolić w komfort niskich cen"

Arabia Saudyjska nie wydaje się być w stanie zaszkodzić

- Jak wyjaśnił (Naimi), nie zaakceptować opłaca się Saudyjczykom minimalizowanie produkcji ropy, aby podbijać jej cenę, ponieważ Rosja, Afryka, Brazylia, a także USA zmuszone będą to zrobić jako pierwsze a mianowicie wyjaśnia dalej dziennik.

W istocie, amerykańskie przedsiębiorstwa wydobywające ropę ze złóż łupkowych w Północnej Dakocie musiały zredukować jesienią liczbę szybów o 9 proc. ze względu na duże koszty operacyjne i niskie ceny surowca - wspomina "FT", zastrzegając zarazem, iż Arabia Saudyjska nie wydaje się być w stanie poważnie zaszkodzić amerykańskiemu sektorowi naftowemu, zwłaszcza że stale modernizowane technologie umożliwiają obniżać koszty eksploatacji złóż.

Z drugiej jednakże strony, nawet królestwo saudyjskie, które ma kolosalne rezerwy walutowe nie jest w stanie wytrzymać bardzo długo niskich cen ropy, stąd z czasem zarówno ono jak i inni wytwórce będą musieli dostosować oferta swego towaru do popytu. A to oznacza, hdy póki co możemy się napawać niską ceną ropy, "ale nie powinno się oczekiwać, że ów stan rzeczy potrwa przez wiele lat" - konkluduje "FT".

Ropa naftowa przepuściła od połowy czerwca ok. 50 proc. wartości, do czego przyczyniły się obfitość podaży, wzmocnienie dolara i spadek zapotrzebowania w kontekście spowolnienia światowej gospodarki.

W listopadzie OPEC, który to dostarcza na światowy sektor jedną trzecią produkcji czarnego złota, poinformował, że zachowuje produkcję w stopniu 30 milionów baryłek dziennie.CD Projekt wart jest 10 mld zł. Rekordowa weryfikacja twórcy Wiedźmina

Związane z

Kategoria

Aktualności