Tak, Twoje transakcje Bitcoin mogą być śledzone – a oto firmy, które to robią

Category: Może Pomóc
17 lutego 2021

Od samego początku Bitcoin był uważany za anonimowy sposób przesyłania pieniędzy. Jednak ostatnio kilka firm stworzyło oprogramowanie, które może śledzić ruch monet i pomagać organom ścigania w śledzeniu nielegalnych dochodów.

Transakcje pseudoanonimoweTworząc portfel, użytkownicy otrzymują adres, który umożliwia im otrzymywanie monet. Ten adres to po prostu długi ciąg cyfr i liter, ale każdy z nich jest unikalny w portfelu. Stwarza to obawy dotyczące prywatności w sieci, ponieważ każdy może wejść i wyświetlić wszystkie transakcje wysłane z tego portfela.

Ta właściwość Bitcoin pozwala ludziom łączyć portfele z rzeczywistymi tożsamościami. Na przykład, przesyłasz monety z portfela osobistego do portfela wymiany. Portfel na giełdzie może być powiązany z twoją tożsamością. Jeśli ktoś o tym wie, może założyć, że Portfel 1 również należy do Ciebie.

Firmy takie jak Chainalysis identyfikują portfele, które są powiązane z działalnością przestępczą, taką jak transakcje Darknet. Dzięki oprogramowaniu do analizy łańcucha bloków i innym publicznym wskazówkom internetowym byli w stanie powiązać transakcje z prawdziwymi tożsamościami. Najbardziej znaną pracą Chainalysis była pomoc FBI w zidentyfikowaniu dwóch nieuczciwych agentów, którzy kradli Bitcoiny z portfela internetowego operatora rynku narkotykowego.

Inną firmą pracującą nad oprogramowaniem do analizy łańcucha bloków jest kalifornijski startup CipherTrace. Posunęli się nawet tak daleko, jak infekowanie własnych systemów oprogramowaniem ransomware, aby śledzić monety używane do odszyfrowywania maszyn. Może to prowadzić do ustalenia, kto stoi za wieloma z tych wirusów, a także do pomocy organom ścigania w odzyskaniu pieniędzy.

Monety prywatności Monety prywatności, takie jak Zcash i Monero, mogą jednak stanowić problem dla analityków blockchain. Zcash wykorzystuje technologię o nazwie „zn-SNARKS do ukrywania danych transakcji, w tym nadawcy, odbiorcy i kwoty transakcji. Jednak dyrektor generalny Chainalysis, Miceal Gronager, nie postrzega Zcash jako problemu. Bardzo niewiele osób korzysta z opcji prywatności w Zcash i nadal można gromadzić dane o tych, którzy. Dopasowanie sygnatur czasowych transakcji prywatnych do rzeczywistych wydarzeń – takich jak kupowanie czegoś online lub sprzedaż monet za fiat – może deanonimizować użytkowników.

Monero używa RingCT i ukrytych adresów do ukrywania danych, funkcji, które domyślnie sprawiają, że Monero jest prywatne. Kiedy wysyłasz transakcję za pomocą Monero, sześć innych losowych podpisów jest pobieranych z łańcucha bloków i włączanych do Twoich transakcji. Każdy, kto przeglądałby transakcję w łańcuchu bloków, nie byłby w stanie dowiedzieć się, który podpis należy do nadawcy.

Technologia śledzenia ma więcej zastosowań niż tylko wyłapywanie przestępców. Wraz z rosnącą liczbą inwestorów wchodzących na scenę, analiza blockchain może pomóc bankom i innym instytucjom finansowym w przestrzeganiu przepisów KYC / AML – Poznaj swojego klienta i przeciwdziałanie praniu pieniędzy -.

Takie oprogramowanie mogłoby również posłużyć do obserwacji trendów rynkowych. Zwiększony handel bitcoinami w innych krajach, takich jak Chiny czy Wenezuela, może oznaczać presję na krajowe waluty fiducjarne. Dałoby to inwestorom wgląd na długo przed opublikowaniem oficjalnych oświadczeń.

Co myślisz o śledzeniu transakcji Bitcoin i innych kryptowalut? Czy uważasz, że monety zwiększające prywatność będą miały większe zastosowanie? Dajcie nam znać w komentarzach poniżej!

Obrazy dzięki uprzejmości Bitcoinist Archives, ZCash, DepositPhotos