AccuWeather udostępniała dane użytkowników z brakiem ich zgody  Tech

Aplikacja AccuWeather udostępniała spółkom monetyzującym dane lokalizację odbiorców bez ich zgody. Spółka zdecydowała się zablokować kontrowersyjną funkcjonalność w aplikacji jak i również zapowiedziała aktualizację swojej strategii prywatności oraz warunków użytkowania

Jak podało BBC, aplikacja AccuWeather udostępniała dane lokalizację użytkowników bez ich zgody. Proces ten miał obszar nawet w przypadku użytkowników korzystających z aplikacji obok wyłączonej funkcji udostępniania umiejscowienia.

Dane lokalizacyjne

AccuWeather to jedna z najciekawszych aplikacji pogodowych w sklepie Apple. Jak wynika wraz z eksperymentu przeprowadzonego przez badacza cyberbezpieczeństwa Willa Strafacha, najświeższa wersja aplikacji udostępnia informacje geolokalizacyjne urządzenia, na jakim jest zainstalowana, nawet wówczas, gdy użytkownik nie wydał na to pozwolenia. Dane o routerze sieci Wi-Fi, z którego korzysta przyrząd, a także jego niepowtarzalny adres MAC były wedle Strafacha wysyłane na panele radiowe firmy Reveal Mobile, udostępniającej zebrane dane reklamodawcom.

Facebook da zarobić wydawcom. Proponuje dwa modele współpracy

"Dane lokalizacyjne internautów pomagają przekształcić aplikacje mobilne w wartościowe źródło wiadomości o odbiorcach przekazów reklamowych" - można przeczytać w broszurze informacyjnej umieszczonej dzięki jej stronie internetowej.

Jak twierdzi Brian Handley, dyrektor Reveal Mobile, "wszystkie dane są zanonimizowane".

- Nie śledzimy poniekąd pojedynczych urządzeń - zapewnił. Jednocześnie opisuje sytuację, po której jego firma wydaje się być w stanie zaproponować klientom reklamy dobrane względem danej lokalizacji, w której aktualnie się znajdują.

Polityka prywatności

Polityka prywatności aplikacji AccuWeather informuje użytkowników na temat użyciu technologii śledzących katalogów lokalizację. Nie zawiera jednakże informacji na temat, że wiadomości te są użyte za pośrednictwem reklamodawców i firmy monetyzujące dane.

- Przeciętny użytkownik udostępniając dane na temat swojej lokalizacji aplikacji AccuWeather nie spodziewa się, iż będą one wykorzystane przy taki sposób - powiedział Strafach. - Kiedy dostęp do danych GPS wydaje się zabroniony, aplikacja wysyła wiadomości o sieci Wi-Fi. Przypuszczalnie korzysta również z inżynierii Bluetooth beacon. To problematyczne w sytuacji, w której dane z Wi-Fi mogą mieć być używane wyłącznie dla potrzeb lokalizacji - wyjaśnił.

Po tym, jakim sposobem informacje podane przez Rezydencja Strafacha zyskały popularność po mediach, AccuWeather zdecydowało się zablokować kontrowersyjną funkcjonalność przy aplikacji. Zapowiedziało również aktualizację swojej polityki prywatności oraz warunków użytkowania.Związane z