Ataki rosyjskich hakerów przed doborami w Niemczech

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła we wtorek, hdy Rosja być może zostanie próbowała wpływać na proces wyborów w jej kraju za pomocą ataków hakerskich. Przy 2017 roku w Niemczech odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne.

Już teraz w kraju dochodzi do cyberataków z Rosji; polegają one m. in. na rozpowszechnianiu nieprawdziwych wiadomości - powiedziała szefowa niemieckiego rządu w Berlinie według spotkaniu z premier Norwegii Erną Solberg.

- Może się więc zdarzyć, że będzie to odgrywało jakąś rolę w batalii wyborczej - dodała Merkel podkreślając, że podobne napady już teraz są odpierane każdego dnia.

Władze Stanów Zjednoczonych zarzucają Rosji, że poprzez cyberataki Moskwa próbuje wpływać na proces i wynik wyborów prezydenckich w USA. Służby chronienia w Niemczech podejrzewają rosyjskich hakerów działających na zamówienie Kremla m. in. na temat ataki na Bundestag jak i również centralę partii CDU po Berlinie.

Hakerom, którzy w ubiegłym roku zaatakowali niemiecki parlament, udało się przechwycić hasła zarządcy całego systemu komputerowego parlamentu. Rządowi eksperci jak podejrzanych wskazali rosyjskich hakerów należących do grupy APT28 lub Sofacy Group i działających na polecenie rządu w Moskwie.

W sierpniu br. dziennik "Sueddeutsche Zeitung" informował, że politycy i współpracownicy kilku niemieckich partii otrzymali maile pochodzące jakoby z kwatery głównej NATO i rzekomo odnoszące się do trzęsienia ziemi we Włoszech i puczu w Turcji. Podany w wymienionych link odsyłał do strony www, z której ładowało się złośliwe oprogramowanie. Zdaniem Federalnego Urzędu Bezpieczeństwa i Technik Informacyjnych (BSI) sprawcy ataków mogli chcieć wpływać dzięki niemiecką opinię publiczną w czasie kampanii przed wyborami do odwiedzenia Bundestagu.

Dziennik "Wall Street Journal" alarmował ostatnio, powołując się na obwieszczenia administracji prezydenta USA Baracka Obamy, że rosyjskie władze mogą wykorzystać hakerów nie zaakceptować tylko podczas wyborów prezydenckich w USA, ale również w trakcie najbliższych wyborów parlamentarnych w państwach Unii europejskiej Europejskiej - marcowych decyzji parlamentarnych w Holandii, decyzji prezydenta Francji w kwietniu i maju czy oczywiście niemieckich wyborów prezydenckich (luty 2017 r. ) i parlamentarnych (jesień 2017 r. ).

Tagi: Rfn wybory hakerzy Rosja Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku są pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

NotowanieZwiązane z