Autonomiczne roboty wojskowe potrafiące zabijać - ONZ myśli na temat zakazie

Reprezentanci 86 krajów świata spotkali się niedawno na zaproszenie Organizacji Narodów Zjednoczonych, by rozważać o współczesnych systemach zbrojeniowych. Najciekawszym punktem rozmów była propozycja 22 państw, żeby zakazać prac nad autonomicznymi zabójczymi robotami. Chodzi na temat systemy, które samodzielnie – lub bez znacznego ludzkiego czynnika – wybierają plany, a następnie je likwidują.

Spotkanie nie sprowadziło jednak znaczących efektów. Eksperci zgodzili się, że jest to problem, ale będą o nim rozmawiać dopiero w przyszłości – najpewniej w 2018 roku. – Was nie mają czasu, by móc marnować go dzięki zwykłe rozmowy na ten temat – komentowała na rzecz AFP Mary Wareham wraz z Kampanii na Rzecz Zatrzymania Zabójczych Robotów (ang. Campaign to Stop Killer Robots).

– Panie jak i również panowie, mam dla państwa wieści: roboty nie przejmują kontroli nad światem. Wówczas ludzie wciąż tu rządzą – mówił Amandeep Gill, który przewodniczył spotkaniu. Mimo to większość państw zgodziła się, że potrzebny wydaje się w tej kwestii instrument muzyczny prawny, a także, iż w przypadkach wszelkich programów broni konieczny jest za każdym razem jakiś udział człowieka. Państwa zajmą się tymi punktami właśnie podczas przyszłych konwersacyj.

Zobacz też: Ponad 15 mln zł kosztowały roboty antyterrorystyczne dla krajowej armii

Rosja nie wzrusza się potencjalnymi zakazami

Serwis DefenseOne. com dotarł do oświadczenia rosyjskich dyplomatów. Ich stanowisko stoi w kontrze do potencjalnych planów ONZ. – Zdaniem Federacji Rosyjskiej deficyt próbek takich systemów broni jest głównym problemem w rozmowach odnośnie tematu autonomicznych zabójczych robotów – czytamy przy oświadczeniu.

Z gwarancją istnieją precedensy pozwalające dzięki zawieranie międzynarodowych porozumień ustanawiających zakaz prac nad potencjalnymi rodzajami broni. Trudno jednak uznać to za dowód przemawiający za podjęciem środków zapobiegawczych lub restrykcyjnych w stosunku do LAWS [lethal autonomous weapon systems, pol. autonomiczne zabójcze systemy broni – przyp. red. ]. Wówczas bardzo złożona i ogromna klasa broni, której aktualnie ludzkość do końca wciąż nie rozumie.

Zdaniem Rosjan zakaz prac może działać na szkodę wzrostu sztucznej inteligencji.Aplikacja do zamawiania jedzenia gwoli zabieganych pracowników

Związane z

Kategoria

Aktualności