Barometr Zawodów 2019

Ministerstwo Robocie Rodziny i Polityki Socjalnej (MRPiPS) opublikowało najnowszy Barometr Zawodów 2019. Wynika tu, że w tym roku kalendarzowego najłatwiej będzie znaleźć pracę przedstawicielom branży budowlanej - ich niedobór na branży jest bowiem największy. Z kolei największy problem ze znalezieniem pracy mogą mieć ekonomiści.

Według badań Barometru, w 2018 roku deficytowe profesje stanowiły 16 proc. ogółu analizowanych zawodów, polski ich udział wzrósł do 19 proc.

Największych problemów ze znalezieniem pracowników można spodziewać się przy tym roku w zawodach budowlanych, a także po produkcji (operatorów obrabiarek skrawających, robotników obróbki drewna jak i również stolarzy, spawaczy, ślusarzy, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, krawców i pracowników produkcji odzieży).

Brak rąk do pracy w 2019 roku odczują również następujące branże:

- transportowa - tęsknić będzie kierowców z uprawnieniami do prowadzenia autobusów jak i również ciężarówek powyżej 3, pięć tony;

- gastronomiczna;

- medyczno-opiekuńcza - brakować będzie lekarzy oraz pielęgniarek i położnych, lecz również opiekunów osób starszawych lub niepełnosprawnych.

W branży usługowej problemów wraz z znalezieniem pracy nie powinny mieć wykwalifikowani fryzjerzy jak i również kosmetyczki oraz fizjoterapeuci i masażyści; a w gałęzi finansowej brakować będzie także samodzielnych księgowych, oraz zatrudnionych ds. rachunkowości i księgowości, podano w materiale.

Szukasz pracy albo pracownika? Sprawdź oferty na StepStone. pl!

Kłopoty ekonomistów

Rzadkością będą tzw. prace nadwyżkowe, czyli takie, po których więcej jest kandydatów niż wolnych miejsc robocie. W skali ogólnopolskiej problemy z odnalezieniem pracy w swoim zawodzie - ze względu na dużą liczbę konkurentów o podobnych kwalifikacjach - będą mieli tylko ekonomiści.

Jednym z wyjść resortu, które mogą pomóc pracodawcom zapełnić luki kadrowe, jest przekwalifikowanie pracowników.

- Dobra sytuacja dzięki rynku pracy stwarza doskonałe warunki w dodatku, żeby pobudzać osoby długotrwale bezrobotne, także sięgać do niewykorzystanych do odwiedzenia tej pory zasobów roboty, a więc osób biernych zawodowo - powiedziała minister rodziny, pracy i strategii społecznej Elżbieta Rafalska. Zapowiedziała w dodatku, że w resorcie trwają prace nad planem ustawy o rynku robocie, która m. in. podwyższy efektywność urzędów pracy i pomoże w aktywizacji jednostek długotrwale bezrobotnych.

Jednym z rozwiązań resortu, który to może pomóc pracodawcom zapełnić luki kadrowe, jest przekwalifikowanie pracowników. Wsparciem dla pracodawców w tym zakresie jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy, który to został utworzony w obrębie Funduszu Pracy. Dzięki niemu pracodawcy mogą starać się o uzyskanie refundacji frakcji lub w przypadku szefowie zatrudniającego do 10 zatrudnionych - całości kosztów eventów szkoleniowych.Dyrektywa unijna o delegowaniu pracowników

Związane z