Ile na zakazie uboju rytualnego straci gospodarka?  Informacje

  • Związek gmin żydowskich usatysfakcjonowany wyrokiem TK
  • Sawicki za ubojem rytualnym. Głosowanie w lipcu
  • Protest przed Sejmem. Odrzucić chcą uboju rytualnego
  • Ubój rytualny wraca do Sejmu
  • Prokuratura Generalna: zakaz uboju rytualnego nie narusza konstytucji

Nawet jednej, 5 miliarda złotych na rok może stracić polska gospodarka na zakazie uboju rytualnego - wynika z danych empirycznych Związku Polskie Mięso. Branża podkreśla, że ubój rytualny generował aż 30 proc. polskiego eksportu wołowiny.

Brak uboju rytualnego dobija branżę mięsną?

Od 1 stycznia w Polsce nie ma przepisów, które zezwalałyby na ubój rytualny, innymi słowy bez ogłuszania zwierząt. Uprzednio był on dokonywany w podstawie przepisów rozporządzenia ministra rolnictwa z 2004 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł u dołu koniec listopada ub. r., że rozporządzenie jest sprzeczne z ustawą o opiece zwierząt, a skutkiem tego z konstytucją. Przywrócenie uboju rytualnego wymaga nowelizacji ustawy o opiece zwierząt z 1997 r. Głosowanie nad nią odbędzie się w piątek. Obrońcy zwierzą argumentują, że ubój rytualny naraża zwierzęta dzięki niepotrzebne cierpienia. Branża mięsna argumentuje jednak, że ta gałąź generuje miejsca robocie i duże zyski, a dalszy zakaz doprowadzi do ogromnych strat.

Z danych empirycznych Związku Polskie Mięso wynika, że ubojem rytualnym przy Polsce zajmuje się blisko 40 firm drobiarskich i około 40 w filii tzw. mięsa czerwonego (wołowina, wieprzowina), które zatrudniają razem ok. cztery tysiące osób.

Rocznie, na eksporcie 200 tysięcy ton mięsa z uboju rytualnego przedsiębiorstwa te zarabiały blisko 1-wszą, 5 mld złotych, jakie możliwości stanowiło 10 proc. zalety całego eksportu drobiu a także 30 proc. wartości całego eksportu wołowiny. Mięso wyprzedawane było głównie do krajów arabskich, a także do Francji i Wielkiej Brytanii.

Źródło: TVN CNBC Wartość eksportu mięsa

Źródło: TVN CNBC Sejm podzielony przy sprawie uboju rytualnego

"Bestialstwo, lecz na zakaz nas nie stać". Ostra dyskusja o uboju rytualnym

Na wypadku nikt nie stracił?

Według producentów rolnych, urzymanie zakazu może spowodować utratę robocie przez ok. 6 tys. osób w całej filii mięsnej. Rolnicy twierdzą, że z powodu zakazu osiągają coraz mniej, a cena eksportowanego polskiego mięsa spadła już o 2, pięćdziesięciu zł za kilogram.

Jednak z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynku cytowanych przez portal farmer. pl wynika, że wbrew spadku eksportu świeżego i chłodzonego mięsa wołowego, chłopi zarobili więcej.

Od stycznia do kwietnia wywieziono z Polski 66, dwa tys. ton; w przeszłym roku w tym danym okresie było to nieco więcej - 68, sześć tys. ton. Branża zarobiła jednak więcej - cena eksportu osiągnęła 224 tys. euro, wobec 217 tys. euro w 2012 r.

Źródło: TVN CNBC Tylko trzy kraje Europy zakazują uboju rytualnego Ubój rytualny jest zgodny z prawem w Belgii, Bułgarii, Danii, Francji, Niemczech, Grecji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Portugalii; po ograniczonym zakresie jest możliwy w Austrii, Finlandii, Słowacji i Estonii. Bezwzględny zakaz obowiązuje w Szwecji, Norwegii i Szwajcarii.Autonomiczne roboty wojskowe potrafiące zabijać - ONZ myśli na temat zakazie

Związane z

Kategoria

Aktualności