Frank coraz słabszy. «Może stanowić po 3, 70 zł»  Waluty

  • Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu
  • Coraz mniej kredytów we frankach
  • Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami
  • Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia wówczas nierealne
  • Pomoc dla frankowiczów. Rząd pozytywnie o prezydenckiej ustawie

W poniedziałek frank szwajcarski umacnia kierunek spadkowy wobec złotego. Po godz. 14. 00 trzeba było za niego pokryć koszta już 3, 96 zł. Według analityków spadek notowań franka, poniżej 4 złotych, wynika z umocnienia złotego. Tak na naszą walutę działają m. in. pozytywne odczyty indeksu PMI, a także osłabienia franka w stosunku do innych walut. Ich w mniemaniu frank raczej nie zostanie kosztował powyżej 4 złotych, może z kolei spaść poniekąd do 3, 70 zł.

W poniedziałek w porządku. godz. 9 kurs franka osiągnął poziom ok. 3, 95 zł, kurs € poziom ok. 4, 16 zł, a kurs dolara ok. 3, 68 złotych. Wcześniej bank HSBC podał w komunikacie, że wskaźnik PMI dla Polski przy styczniu wzrósł do 55, 2 pkt. z 52, 8 pkt. w grudniu.

CHF/PLN

Ostatnia aktualizacja:

Kolejny dzionek

Przemysław Kwiecień z XTB zwraca uwagę w poniedziałek, że złoty zyskuje już trzeci dzień z rzędu względem innych walut - względem franka, euro jak i również dolara. - Wynika wówczas po części z korzystniejszych danych, inwestorzy zauważyli indeks PMI z polskiej ekonomii, zauważają, że tempo postępu polskiej gospodarki będzie porządne w tym roku, dlatego kapitał wraca - twierdzi.

Szczurek straszy ws. franka. "Przewalutowanie oznaczałoby 20 mld zł szkody w systemie bankowym"

W tzw. czarny czwartek, piętnasty stycznia, po decyzji Agencji bankowej Centralnego Szwajcarii, który uwolnił sztywny dotąd kurs franka szwajcarskiego do euro, wybuchła panika i zamieszanie na rynku. Tego dnia kurs CHF/PLN przekraczał 5, 19 (dzień wcześniej, po południu frank szwajcarski kosztował 3, 57 zł) - takiego kursu nie notowano jeszcze nigdy przy historii.

Jak dodał Kwiecień do franka i € zniechęcają inwestorów ujemne nogi procentowe, zwłaszcza dotyczy to franka. - Widzimy wyczerpanie franka nawet wobec euro, działa przede wszystkim ten efekt stopy procentowej, mężczyzna jest tak drastyczny po przypadku Szwajcarii, że fundusz ucieka - zaznaczył.

Zdaniem Kwietnia, para euro/frank raczej będzie teraz wykazywać oznaki stabilizacji, nie winna przekroczyć poziomu 1, dziesięciu, natomiast frank wobec złotówki nadal będzie się osłabiać i może sięgnąć pułapu nawet 3, 70, "jeśli obecny optymistyczny scenariusz będzie nadal realizowany".

Mocniejszy złoty

Także Marcin Kiepas z Admiral Markets uważa, że powodem ostatnich skłonności kursowych jest generalne umocnienie się złotego względem nie zaakceptować tylko wobec franka, jednak i euro oraz dolara. Zwraca uwagę na rejestr PMI, a także w to, że coraz bardziej prawdopodobne jest, że RPP w najbliższym czasie odrzucić obniży stóp procentowych, dlatego to zachęca inwestorów do odwiedzenia złotówki.

Jutro posiedzenie RPP. Ale cięcia stóp będą dopiero w marcu?

Zdaniem analityka aczkolwiek czynnik umocnienia złotówki stanie się działał nadal, czynnik osłabienia franka będzie coraz słabszy. Kiepas uważa zatem, hdy para euro/frank będzie poszukiwać stabilizacji, a kurs jednej, 05 raczej się nie utrzyma. Prawdopodobne jest natomiast utrzymywanie się pary kursu frank/złoty w okolicach czterech złotych, np. na aktualnym poziomie. - Na pewno bardziej prawdopodobne, niż wzrost do 4, 10 bądź spadek do 3, 80 - mówi Kiepas.

Według Andrzeja Stefaniaka, dilera walutowego DMK umocnienie się złotego "to pokłosie woli Europejskiego Banku Centralnego dotyczącej luzowania ilościowego". - Obok założeniu, że para euro/złoty będzie w granicach 4, 18, para euro/frank dojdzie do odwiedzenia poziomu 1, 07, to wtedy frank ustabilizuje się na poziomie 3, 85 zł - zaznaczył.

Z kolei Daniel Kostecki, analityk HFT Brokers prognozował, że kurs franka szwajcarskiego znajdzie się w zakresie 3, 95 zł-4, 00 zł. - Złoty intryguje dzięki dobrym danym spośród naszej gospodarki, indeks PMI [określający koniunkturę przy sektorze przemysłowym] zmierza zdecydowanie w górę. Polski sektor przemysłowy ma się wyjątkowo dobrze - komentował Daniel Kostecki. - Natomiast spadł indeks PMI po przypadku szwajcarskiej gospodarki, dlatego zdecydowany kurs na parze walutowej PLN/CHF. - Tuż przy tak dobrych danych spośród Polski oddala się nam obniżka stóp procentowych a mianowicie dodaje Kostecki.CETA - Parlament Europejski zatwierdził umowę UE-Kanada

Związane z