Brytyjski rząd zabezpieczy pieniądze w projekty dofinansowane z UE

Brytyjczycy zaczynają pisać scenariusz dla Wielkiej Brytanii po Brexicie. Minister finansów Philip Hammond zapowiedział, że rząd zagwarantuje ze swojego budżetu do 4, 5 mld funtów rocznie, by ochronić finansowanie projektów objętych dopłatami unijnymi. Chodzi o wówczas, by mogły być urzeczywistniane nawet po wyjściu kraju z Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że nadal bóg wie kiedy dokładnie Brytania opuści Wspólnotę, rząd Theresy May nie uruchomił jeszcze oficjalnej procedury.

Wielka Brytania liczy oszczędności

Gwarancje rządowe mogą mieć być opłacone z kasy, która Brytania zaoszczędzi dzięki składkach członkowskich do budżetu Unii Europejskiej. Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego kwota ta wynosiła w ubiegłym roku 10, 4 mld funtów (199 mln funtów tygodniowo).

Plan odnośnie do dopłat jest następujący:

 • wszystkie projekty, które uzyskają pozytywną decyzję Unii Europejskiej o przyznaniu dopłat przed jesiennym wystąpieniem ministra zasobów w parlamencie (tzw. Autumn Statement; na temat budżetu państwa), otrzymają rządową gwarancję wypłaty środków, nawet o ile w międzyczasie dojdzie do Brexitu.
 • te projekty, które uzyskają pozytywną decyzję już po wystąpieniu Hammonda, będą musiały poczekać w opinię ministerstwa finansów. Wówczas ono zdecyduje w ten sposób, czy rząd zagwarantuje im dotację.

Zapowiedź Hammonda posiada duże znaczenie dla brytyjskiego systemu szkolnictwa wyższego – to jeden z najpopularniejszych beneficjentów unijnego programu w rozwój nauki i wynalazków (Horyzont 2020).

Naukowcy oczekują wsparcia

Venki Ramakrishnan, szef Royal Society (skupiającego przedstawicieli nauk matematycznych i przyrodniczych), w rozmowie z BBC Radio 4 wyraził zadowolenie z decyzji rządu. Dodał jednak, że środowisko naukowe oczekiwałoby dłuższych gwarancji, zawierających wszystkie projekty do periodu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, a nie jedynie te, które uzyskają dofinansowanie przed końcem roku.

Brytyjski rząd zagwarantuje też wypłaty z funduszy wypłacanych w ramach:

 • Wspólnej Polityki Rolnej (do 2020 roku, po czym zostanie ona zastąpiona świeżym, krajowym systemem wsparcia rolników),
 • Europejskiego Funduszu Społecznego,
 • Europejskiego Funduszu Nadmorskiego i Rybackiego,
 • Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Decyzja o wyjściu Obszernej Brytanii z Unii Europejskiej zapadła w czerwcowym referendum. 52 proc. Anglików zagłosowało za opuszczeniem Społeczności.

Tagi: Brexit Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku są pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

NotowanieAfera Volkswagena dotyczy też Polski

Związane z

Kategoria

Aktualności