Donald Trump na szyczcie NATO 2017. Wydatki na obronność

Prezydent USA Donald Trump ocenił w sobotę na Twitterze, że "pieniądze zaczynają napływać" do NATO, które zostanie od teraz znacznie silniejsze. W czwartek na spotkaniu przywódców NATO Trump podkreślał, że większość sojuszników ciągle nie płaci wystarczająco w obronę.

- Sporo państw NATO wyraziło zgodę na znaczące zwiększenie wydatków (na obronę - przyp. red. ), tak jak na przykład powinny. Pieniądze zaczynają napływać - NATO będzie w dużym stopniu silniejsze - napisał Trump, który obecnie przebywa na szczycie grupy G7 przy Taorminie na Sycylii.

Na czwartkowym szczycie NATO w Brukseli amerykański wódz mówił, że członkowie NATO "muszą wreszcie wnosić uczciwy wkład, muszą się wywiązywać z finansowych zobowiązań".

Podkreślał, że "23 spośród 28 krajów członkowskich stale nie płacą tego, co powinny na obronę". "To nie fair wobec ludzi i podatników w Stanach Zjednoczonych" - dodał.

Apelował również, by wszelcy sojusznicy wypełnili swoje zobowiązania przeznaczania przynajmniej 2 proc. PKB na obronność. - Dwa procent PKB to absolutne minimum, by skonfrontować się z dzisiejszymi bardzo realnymi i bardzo gwałtownymi zagrożeniami – powiedział Trump.

Po czwartkowym zebraniu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oświadczył, że każde państwa członkowskie przedstawiały plan realizacji zobowiązania do przeznaczania co najmniej 2 proc. PKB na obronę, czegoż dotyczyły ustalenia ze szczytów NATO m. in. z Newport i Warszawy.

Tagi: Donald Trump USA NATO obronność bezpieczeństwo wojsko Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się poniżej adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Agencji bankowej i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

NotowanieAfera Volkswagena dotyczy też Polski

Związane z

Kategoria

Aktualności