EBC - stopy procentowe z brakiem zmian czerwiec 2017

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy oprocentowania i parametry programu skupu aktywów bez zmian a mianowicie wynika z czwartkowego komunikatu EBC. Jednocześnie EBC utrzymał gotowość do zwiększenia skali programu skupu aktywów.

- Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Prezesów EBC postanowiła, że stopa procentowa ważnych operacji refinansujących oraz mieszaniny kredytu w banku kluczowym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym pułapie, odpowiednio: 0, 00 proc., 0, 25 proc. oraz -0, 40 proc. Rada Prezesów oczekuje, iż podstawowe stopy procentowe EBC zostaną na obecnym poziomie przez dłuższy okres, zdecydowanie przekraczający horyzont czasowy zakupów mień netto - napisano przy komunikacie.

Jak dodano:

Jeśli chodzi o niestandardowe środki polityki pieniężnej, Rada Prezesów potwierdza, że zakupy aktywów netto mogą mieć być prowadzone na aktualnym poziomie 60 mld euro miesięcznie do końca grudnia 2017 roku, a w przypadku konieczności jeszcze dłużej – po każdym razie tak czasochłonnie, aż Rada stwierdzi solidne dostosowanie ścieżki inflacji które są odpowiedzialne celowi inflacyjnemu.

EBC pozostawia stopy procentowe z brakiem zmian

Rada Prezesów utrzymała gotowość do zwiększenia skali aplikacji skupu aktywów.

W tym samym czasie z zakupami netto reinwestowane są spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów cennych nabytych w ramach systemu skupu aktywów. Jeżeli pogorszą się perspektywy lub o ile warunki finansowe nie będą wskazywać na dalszy rozwój w trwałym dostosowaniu trasy inflacji, Rada Prezesów wydaje się przygotowana na zwiększenie skali programu i/lub wydłużenie periodu jego prowadzenia.

Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie oraz pozostawi bez zmian parametry skupu aktywów.

Część uczestników rynku spodziewała się, że EBC w zrezygnuje po komunikacie ze sformułowania wskazującego na możliwość dalszej obniżki stóp procentowych lub powiększania skali programu skupu mień.

Gołębia retoryka EBC

Jak komentuje Marcin Sulewski, ekonomista BZ WBK:

Dzisiejsze przemówienie Mario Draghiego miało bardziej gołębi niż jastrzębi wydźwięk, ale nie przywiodło bardzo wyraźnej reakcji branży. Spodziewałbym się, że takowa retoryka EBC nie sprawi dużych wzrostów złotego, ale do końca miesiąca ma możliwość go utrzymać w rejonach poziomu 4, 20.

Dopiero w kolejnych tygodniach wraz z kolejnymi posiedzeniami banków centralnych rynek może spodziewać się ostrzejszej retoryki i to może naruszyć złotego. Jeśli chodzi o EUR/USD, to do końca roku powinien rosnąć, ale po najbliższych tygodniach spodziewałbym się korekty do okolic 1, 10-1, 11. To mogłoby osłabić kurs USD/PLN, lecz byłaby to korekta po trendzie spadkowym.

Dzisiaj większe wahania były za granicą niż w Polsce - rentowności się zamykają podobnie jak wczoraj. Oczywiście, pozycja będzie zależała od banków centralnych i wraz spośród zacieśnianiem polityki pieniężnej za pośrednictwem główne banki można tworzyć, że rentowności będą się czuły, nawet jeśli RPP zostanie się ociągała z podwyżkami.

- Do samego końca r. rentowność dziesięcioletnich obligacji może się zbliżyć do 3, 70 proc. - dodał.

W ocenie ekonomisty kolejnym ważnym wydarzeniem stanie się przyszłotygodniowe posiedzenie Fed.

- Wprawdzie nie stanie się konferencji po posiedzeniu, lecz mogą nastąpić zmiany w komunikacie przygotowujące rynek pod kolejną podwyżkę. Póki co inwestorzy nie wyceniają jej czy we wrześniu, ani po grudniu, a według nas przynajmniej do odwiedzenia jeszcze jednego ruchu po tym roku dojdzie a mianowicie powiedział. - Skoro gołębi EBC nie umocnił obligacji, to być może bardziej jastrzębi Fed uczyni ich wzrost - dodałBędą zmiany w Kodeksie pracy, ale jeszcze nie teraz

Związane z

Kategoria

Aktualności