Brytyjczycy chcą drugiego referendum co do Brexitu

Już ponad trzy, 7 mln Brytyjczyków podpisało się pod petycją służące do rządu o ogłoszenie innego referendum w sprawie Brexitu.

Podpisów przybywało w tempie nawet tysiąca w minutę.

Mimo że 51, 9 proc. Anglików w czwartek zagłosowało za opuszczeniem Unii Europejskiej, przeciwni temu byli mieszkańcy Szkocji, Irlandii Północnej i Londynu, gdzie większość mieli zwolennicy pozostania we Wspólnocie.

Petycję na portalu internetowej Izby Gmin umieszczono jeszcze poprzednio referendum. Głosi ona:

My, niżej podpisani, wzywamy Rząd Jej Królewskiej Mości, by przyjął zasadę, wedle której jeśli wynik zbytnio pozostaniem lub opuszczeniem (UE) wynosi mniej niż 60 proc., przy frekwencji powyżej 75 proc., powinno pozostawać rozpisane ponowne referendum.

Specjalna komisja parlamentarna rozpatrzy petycję w przyszłym tygodniu. Zgodnie z brytyjskim prawem, pod obrady trafiają komentarze podpisane przez min. stu tys. obywateli.

Wielka Brytania wychodzi z Unii, Szkocja i Londyn wyjdą z Gb?

Inną petycję wystosowali mieszkańcy Londynu. Apelują do burmistrza Sadiqa Khana, by stolica Wielkiej Brytanii ogłosiła niepodległość i pozostała w Unii Europejskiej:

Nie zgadzamy się wraz z resztą kraju. Zamiast pasywnie i agresywnie głosować przy każdych wyborach jedni przeciwko drugim, weźmy formalny rozwód i schrońmy się pośród naszych przyjaciół na kontynencie.

Ten wniosek poparło już ponad 140 tys. londyńczyków.

Przypomnijmy, iż referendum nie jest wykluczone także w Szkocji. Tam we wszystkich okręgach wielu głosów oddano za pozostaniem w Unii Europejskiej.

Szefowa szkockiego rządu zapowiedziała przygotowania do ogłoszenia innego referendum co do niepodległości Szkocji, odłączenia się od Wielkiej Brytanii i pozostania przy Unii Europejskiej.

Tagi: Brexit Wielka Brytania Unia Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się poniżej adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

NotowanieBezrobocie w kwietniu wyniosło 13 proc. To więcej niźli prognozowano Informacje

Związane z

Kategoria

Aktualności