Elektrownie atomowe w Szwajcarii nie zostaną wyłączone wcześniej

Obywatele Szwajcarii po przeprowadzonym w niedzielę referendum zadecydowali, że nie dojdzie do przyspieszonego wyłączenia wszelkich działających tam elektrowni atomowych.

Jak podały szwajcarskie media, w zakończonym przy południe głosowaniu aż dwadzieścia na łącznie 26 kantonów wypowiedziało się przeciwko temu, by elektrownie atomowe mogły funkcjonować najwyżej przez 45 lat - co oznaczałoby konieczność zamknięcia ostatniej z nich w 2029 roku. Ogólnokrajowy odsetek głosów negatywnych wyniósł 54, 2 proc.

Po katastrofie nuklearnej w japońskiej Fukushimie przy 2011 roku parlament Szwajcarii uchwalił zakaz budowania dzięki jej terytorium nowych elektrowni atomowych, przy czym siłownie już istniejące mogą okazać się eksploatowane tak długo, jak będzie to bezpieczne. Inicjatorzy referendum twierdzili, że wprawny wiek szwajcarskich reaktorów świadczy podwyższony czynnik ryzyka.

Według obecnych planów spośród łącznie pięciu szwajcarskich energetycznych reaktorów atomowych pierwszy zakończy pracę w 2019 roku, ale nastąpi to wraz ze względu na zbyt wysokie koszty jego eksploatacji. Terminów wyłączenia pozostałych czterech, wskazane jest daty uruchomienia sięgają od czasu 1969 do 1984 r., na razie nie stwierdzono.

Udział siłowni nuklearnych w bilansie energetycznym Szwajcarii wynosi około 40 proc.

Tagi: elektrownia atomowa energia Szwjacaria referendum Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

NotowanieCeny prądu 2019 roku. Prezydent Sosnowca o wyższych rachunkach za prąd

Związane z

Kategoria

Aktualności