Biblioteka w Chinach, która prezentuje się jak oko

W chińskim mieście Tiencin otwarto niedawno niezwykłą bibliotekę. Swoim kształtem przypomina dużą gałkę oczną. Nie tylko z zewnątrz. Wszystkie elementy architektoniczne przygotowano w taki strategia, by osoby wędrujące na wnętrzach budynku miały wrażenie, że spacerują właśnie po oku.

Oko wówczas narzędzie, dzięki któremu mamy możliwość czytać książki. Pomysł projektantów chińskiej biblioteki, by uczynić z niej jedno duże oko, jest w swojej prostocie genialny.

Foto: adaptacja - Mariusz Olszewski / Youtube. com/New China TV

Na pewno nie był za to prosty w realizacji. Imponujący budynek prezentuje się na niezwykle skomplikowany. Przy tym powstał w zaskakująco szybkim tempie - od momentu, gdy złożono wzór do otwarcia biblioteki, upłynęły trzy lata.

Foto: adaptacja - Mariusz Olszewski / Youtube. com/New China TV

W niezwykłej chińskiej bibliotece zmieści się 1, dwóch mln książek

Biblioteka ma obszar 33 700 mkw. Regały z książkami zajmują pięć kondygnacji i są ułożone tak, by całość przypominała oczodół. A zmieści się na nich 1, 2 mln woluminów. Na samym środku mieści się audytorium, które ma stanowić źrenicę biblioteki-oka.

Foto: adaptacja a mianowicie Mariusz Olszewski / Youtube. com/New China TV

To, jakie możliwości widzimy na zewnątrz stanowi wyłącznie zapowiedź niezwykłej przygody, jaką może być zwiedzanie tejże biblioteki:

Foto: adaptacja - Mariusz Olszewski / Youtube. com/New China TV

W środku gości czeka bardzo nietypowa biblioteka, bowiem niedostatek tutaj zwykłych regałów, biurek i ponurych pań bibliotekarek. Całość stanowią bardzo wyraźną, otwartą przestrzeń. Na półeczkach z książkami można spokojnie siadać, można się po nich wspinać na wyższe piętra. Biblioteka posiada zachęcać do dyskutowania, spacerowania i oczywiście czytania.

Foto: adaptacja - Mariusz Olszewski / Youtube. com/New China TV

Goście biblioteki odrzucić dostaną się do najistotniejszych regałów

Budynek ma jeden mankament, którego nie autorzy pomysłu, architekci z pracowni MVRDV, nie przewidzieli. Z powodu ograniczeń czasowych nie przygotowano tras na najwyższe kondygnacje. Po związku z tym zamiast prawdziwych książekstoją tam pierwotnego atrapy. Jest jednak szansa, że z czasem uda się to naprawić.

Foto: adaptacja - Mariusz Olszewski / Youtube. com/New China TV

W budynku nie brak też bardziej typowych dla tego typu miejsc przestrzeni, jak np. czytelnie, dokąd można znaleźć więcej ciszy i spokoju niż pomiędzy regałami. Są też sale konferencyjne, komputerowe i tarasy widokowe na dachu.Związane z