Airbus Helicopters z nowym biurem konstrukcyjnym. W Łodzi

Airbus Helicopters otworzyło w Łodzi w czwartek biuro konstrukcyjne, w którym powstawać są nowoczesne projekty śmigłowców wojskowych i komercyjnych. Biuro zatrudni około stu inżynierów. Firma podpisała także list intencyjny o współpracy z Politechniką Łódzką.

Otwarciu łódzkiego biura towarzyszyło powołanie spółki Airbus Helicopters Polska (AHP). Jak podkreślił prezes AH Guillaume Faury, jest ono przypieczętowaniem dziesięcioletniej współpracy edukacyjne z polskimi uczelniami: Politechniką Łódzką, Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu oraz Politechniką Gdańską.

- Naszym celem jest bezpośrednie powiązanie AHP z nami w wielu obszarach, takich jak struktura, procesy oraz projektowanie - zaznaczył Faury, dodając, że polskim potencjałem są młodzi, wykwalifikowani inżynierowie.

Trzy cele

Kto dostarczy Naszym narodzie śmigłowce? Trzy koncerny stanęły do walki o ugoda wart miliardy euro

Dyrektor ds. badań i innowacji AH Tomasz Krysiński wyjaśnił, że prace w łódzkim biurze projektów będą skupiać się na trzech celach: modernizacji już produkowanych śmigłowców, kontynuowaniu rozpoczętych projektów i przygotowaniu przełomowych technologii przyszłości z zakresu systemów napędowych wiropłatów i ich urządzenia, które pojawią się na rynku po 2020 r.

O dotychczasowej kooperacji AH z Politechniką Łódzką przypomniał ambasador Francji Pierre Buhler. "To właśnie skład specjalistów z Łodzi przygotował rozwiązania dla superszybkiego hybrydowego helikoptera X 3, który to pobił rekord świata szybkości w tej kategorii promów -powietrznych" - zaznaczył.

- Jestem w Łodzi razem z moimi kolegami ambasadorem Niemiec Rolfem Nikelem i ambasadorem Hiszpanii Augustinem Nunezem, bo głęboko wierzymy, że należy pogłębiać naukową i technologiczną współpracę spośród Polską. W Polsce będzie otwarte czwarte centrum badawcze AH - po Francji, Niemczech i Hiszpanii. Wyraźnie tego centrum przyczyni się do rozwoju badań, reklamowania innowacji przemysłowych i nauczania luksusowy specjalistów - dodał Buhler.

Długoterminowa współpraca

Ambasada Francji, Airbus Helicopter i Politechnika Łódzka podpisały przy czwartek list intencyjny dotyczący współpracy, która umożliwi m. in. organizowanie długoterminowych staży dla pracowników i osób studiujących PŁ we Francji.

Jak podkreślił prorektor ds. nauki PŁ prof. Piotr Paneth, teoretyczne i eksperymentalne prace uczelni prowadzone wraz z AH od dziesięciu lat wciąż są kontynuowane, jednak obejmuje je klauzula poufności. PŁ planuje w najbliższym czasie uruchomienie nowego kierunku studiów inżynierskich połączonych z lotnictwem z międzynarodową kadrą wykładowców. Językiem wykładowym będzie angielski.

Śmigłowce z Łodzi? Airbus rozważa uruchomienie produkcji w tym mieście

W ramach współpracy wraz z AH łódzka uczelnia przyczyniła się do rozwoju superszybkiego hybrydowego demonstratora X3, który pobił rekord prędkości gwoli śmigłowców. Pracownicy PŁ brali udział w pracach ponad śmigłami, optymalizacja aerodynamiki a także integracją silnika. Mieli tez udział w rozwoju śmigłowca szturmowego tiger oraz wielozadaniowego EC725 Caracal.

Airbus Helicopters jest największym światowym producentem śmigłowców. Jak oferuje firma, ma ona 46-procentowy udział w rynku śmigłowców cywilnych i wojskowych. Firma zatrudnia ponad 23 tys. pracowników na świecie. Po tej chwili w mniej więcej 150 krajach w użyciu jest około 12 tys. helikopterów wyprodukowanych przez spółkę.

Obecnie w Polsce eksploatowane są 54 śmigłowce AH, co daje firmie lokalizację lidera wśród zachodnich fabrykantów helikopterów. Spółka - za sprawą firmy Heli-Invest - dostarcza także na polski rynek złożone usługi z zakresu pomocy, naprawy oraz remontów śmigłowców.Związane z

Kategoria

Aktualności