Andrzej Seremet przed komisją śledczą do spraw VAT

W okresie sprawowania przeze mi urzędu udało się ochronić mienie na łączną kwotę około 1, 3 miliarda złotych - powiedział w poniedziałek podczas przesłuchania zanim sejmową komisją śledczą do spraw VAT Andrzej Seremet, prokurator generalny w czasach 2010-16. - Wydaje jest się, że zrobiłem całość, co możliwe - stwierdził w odpowiedzi na zapytania o jego działania jako prokuratora generalnego w kwestii ścigania przestępstw VAT-owskich.

Odpowiadając na pytania posła Kazimierza Smolińskiego z Upoważnienia i Sprawiedliwości Seremet przyznał, że podpisanie pod wystarczy stycznia 2014 roku porozumienia między Ministerstwem Finansów, resortem spraw wewnętrznych i Prokuraturą Generalną było "pozytywnym impulsem" w ściganiu przestępczości złączonej z wyłudzeniami VAT.

W wyniku podpisania owego porozumienia - jak gadał wcześniej Seremet - powstał raport zawierający wskazówki dla prokuratorów, rodzaj poradnika, jak na przykład pozbawiać korzyści sprawców przestępstw VAT-owskich. Raport został rozesłany do wszystkich prokuratur. Innym efektem porozumienia była sugestia zmian Prawa bankowego po kierunku ujednolicenia występowania prokuratorów do banków o wiadomości bankowe w ramach śledztw ws. przestępstw VAT-owskich.

Resort oszacował, ile daje nam uszczelnianie VAT. Mniej niż mówił premier

Seremet zauważył, że "nie tylko" prokuratura jest narządem, który zajmuje się ściganiem przestępstw szkodzących interesom finansowym państwa.

Na pytanie Smolińskiego, czy zdawał samemu sprawę z tego, iż przestępstwa VAT zagrażają bezpieczeństwu państwa, "godzą w swoim podstawowy interes", Seremet odparł, że nie posiadał dokładnej zdolności o wysokości luki VAT-owskiej.

Dodał jednak, iż zarówno przestępstwa VAT-owskie, jak i wszelka przestępczość prowadząca do narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenia "jest przestępczością niezwykle istotną".

- Każdego roku przestępczość takiego była przedmiotem monitorowania Prokuratury Generalnej - nie tylko ściśle VAT-owska, ale wszystko to, co narażało Skarb Państwa na szkody było przedmiotem zainteresowania Prokuratury Generalnej i co roku mieliśmy sprawozdania i (podejmowane były a mianowicie red. ) określone konsekwencje - mówił Seremet.

Tysiąc spraw o wyłudzenia VAT

Jak podkreślił, zbyt jego kadencji toczyło się prawie tysiąc spraw o wyłudzenia VAT, an aktem oskarżenia skończyło się blisko 881. - Ta przestępczość była ścigana - oświadczył Seremet. Wskazał również dzięki problem z interpretacją uprawnienia i orzecznictwem Sądu Najwyższego w sprawie tego typu przestępczości.

Przypomniał, że linia orzecznicza SN z lat 2000. wskazywała, żeby przy przestępstwach z użyciem "pustych faktur" używać jedynie Kodeksu karnego skarbowego, a nie Kodeksu karnego. Tymczasem przy 2009 r. pojawiło się odmienne orzeczenie SN jak i również "w PG zastanawialiśmy się, czy nie wystąpić do odwiedzenia SN o ujednolicenie stanowiska". Ale - jak zauważył Seremet - w dodatku nie doszło, bo nie stało dwóch odmiennych linii orzeczniczych, tylko jedna i różne pojedyncze orzeczenie.

Szef komisji Marcin Horała (PiS) dociekał, dlaczego stosowano Przepis karny skarbowy (Kks), który - według niego a mianowicie za wielkie wyłudzenia przewidywał niewielkie grzywny.

Seremet odparł, że Kks prognozuje w odpowiednich okolicznościach karę do 5, więcej jeszcze 10 lat więzienia i lepsze grzywny. - To odrzucić wypada aż tak okropnie drastycznie na niekorzyść Kodeksu karnego skarbowego, jak mogłoby się wydawać - ocenił.

Były prokurator ogólny przypomniał też, że na otrzymaniu sygnałów między innymi ze strony branży stalowej ws. napływu do kraju stali nieobłożonej podatkiem VAT, wprowadzono tzw. odwrócony VAT dzięki wyroby stalowe, za co branża stalowa - jak podkreślił - w 2012 roku skierowała do jego podziękowania.

Działania Seremeta

Były prokurator generalny Andrzej Seremet był pytany za pośrednictwem członków komisji, czy w charakterze prokurator generalny prowadził wystarczające działania ws. ścigania przestępczości i strzeżenia interesów was.

- Wydaje mi się, iż zrobiłem wszystko, co możliwe na tym etapie, obok całej mojej wiedzy o wszystkich zjawiskach, jakie wówczas były moim udziałem - powiedział.

Seremet zwrócił uwagę, że ściganie przestępstw VAT-owskich nie jest wyłącznie domeną prokuratorów. - Tym trudnią sie przede wszystkim urzędy skarbowe i odpowiednie służby finansowe. Kodeks karny skarbowy rolę prokuratora traktuje trochę inaczej. Nie wydaje się być on poniekąd wymieniony jako organ działania przygotowawczego - zaznaczył.Ceny mieszkań w Polsce urosły podczas roku o 40 procent Nieruchomości

Związane z

Kategoria

Aktualności