Do końca marca wszystkie dokumenty urzędowe na podlaskie odcinki drogi Via Baltica

  • Duży ruch przy autosalonach. Te marki wybierano najczęściej
  • Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Wydaje się propozycja ministerstwa
  • GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Dysponowali budować fragmenty A1 i S3
  • Surowe kary zbytnio cofanie licznika. Prezydent podpisał ustawę
  • Z Trójmiasta do granicy z Czechami przy pięć godzin. Jest porozumienie na ostatni odcinek A1

Do końca marca mają być podpisane dokumenty urzędowe na wszystkie odcinki S61 Via Baltica w woj. podlaskim. Droga ma zaistnieć do 2021 roku.

Sobotnia konferencja prasowa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych jak i również Autostrad w Białymstoku dotyczyła też innych ważnych inwestycji drogowych w Podlaskiem: wybudowania drogi S8 Białystok-Warszawa a także trasy S19 Via Carpatia. Oprócz drogowców, w spotkaniu wzięli udział podlascy posłowie PiS z szefem struktur tej partii w rejonie, ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem.

Szybciej wraz ze Szczecina do Koszalina. Bruksela dorzuci do budowy ekspresówki

Jak mówił minister, przy ubiegłym roku rząd przyjął strategię zrównoważonego rozwoju, jaka przewiduje - jak rzekł - "wyrównanie szans na rzecz regionów zapóźnionych". Dodał, hdy jednym z punktów wydaje się dostępność komunikacyjna.

- Ta dostępność jest realizowana - powiedział. W swoim ocenie, przez ostatnie więcej niż jeden lata rządów PiS "nastąpił postęp w budowie dróg". Wymienił, że w rejonie powstają drogi między pozostałymi Via Carpatia i Via Baltica.

"Prace niesłychanie zaawansowane"

Prace przy strukturze S61 Via Baltica istnieją bardzo zaawansowane - rzekł na konferencji szef białostockiego oddziału GDDKiA Wojciech Borzuchowski. Przypomniał, że trasa podzielona jest na sześć odcinków, na trzy z wymienionych (na tzw. małą obwodnicę Łomży, węzeł Kolno-Stawiski jak i również Stawiski-Szczuczyn) są już podpisane umowy z wykonawcami.

Na kolejne trzy mają być podpisane w pierwszym kwartale 2018 roku. Borzuchowski wymienił, że w kwietnio ma zostać podpisana umowa na odcinek węzeł Podborze-Śniadowo, w lutym: na odcinek Śniadowo-Łomża, a do końca marca na tzw. ogromną Łomżę (węzeł Łomża Zmierzch - węzeł Kolno). Dodał, że przy tym ostatnim odcinku trwa jeszcze procedura odwoławcza.

Via Baltica po Podlaskiem będzie biegła trasą S61: w Ostrowi Mazowieckiej ma odbijać na północ w stronę Łomży, Szczuczyna, Ełku i Suwałk, do granicy Polski z Litwą w Budzisku. Tam stanie się się łączyć z litewską drogą A5 w stronę Kowna, a stamtąd stanie się wiodła do Rygi w Łotwie.

Via Baltica, to fragment drogi międzynarodowej E67, która biegnie spośród Polski przez Litwę i Łotwę do Estonii. Pełni ona rolę najważniejszego połączenia drogowego pomiędzy krajami bałtyckimi, an Europą Zachodnią. Via Baltica z Rail Baltica jest elementem transeuropejskiego przedpokoju transportowego, została zakwalifikowana do sieci bazowej TEN-T. Via Baltica z Polski do odwiedzenia Estonii ma mieć długość blisko 1000 km.

Inne odcinki

Szybciej w Mazury i nad morze. Na Mazowszu powstanie oryginalny fragment S7

Na konferencji poinformowano też, że pod spodem koniec 2017 roku do odwiedzenia użytku zostały oddane więcej niż jeden ostatnie podlaskie odcinki trasy S8 Białystok-Warszawa. Jednak są w mocy tu ograniczenia do 100 kilometrów na godzinę, bowiem wciąż trwają pracę budowlane. Borzuchowski mówił, że twórcy deklarują zakończenie tych prac na jednym odcinku po kwietniu (Zambrów - granice województwa), na drugim po sierpniu (Mężenin-Jeżewo).

Drogowcy poinformowali również, że trwają przygotowania do budowy drogi Via Carpatia. Borzuchowski ocenił, hdy prace przygotowawcze są w zaawansowanym poziomie.

Dodał, że wciąż jest dyskutowana sprawa przebiegu tej miły na północ od Białegostoku. W obecnie planowanym rodzaju, przygotowanym jeszcze przez poprzedni rząd, ma przebiegać za pośrednictwem Knyszyn i Korycin. Dziś analizowany jest też przebieg po tzw. starodrożu kosztowny S8 do Kuźnicy (granica z Białorusią) przez Wasilków, Czarną Białostocką i Sokółkę. Borzuchowski powiedział, że porozumienie na analizę została zawarta z wykonawcą w lipcu ubiegłego roku, zgodnie z nią ma on czternaście miesięcy na przedstawienie wyników prac.

Źródło: GDDKiA Mapa stanu budowy dróg w województwie podlaskimCeny ropy w USA spadają. W Stanach przybyło szybów Surowce

Związane z

Kategoria

Aktualności