Część stacji kontroli pojazdów oczekuje na odnowienie dostępu do CEPiK

Od zarania października kierowcy mogą objeżdżać bez dowodu rejestracyjnego jak i również polisy OC. Rewolucyjna przemiana może jednak rodzić kłopoty, gdy policja nie znajdzie w systemie informatycznym potwierdzenia wykonania badań technicznych własnego samochodu. Taka sytuacja może mieć miejsce, ponieważ część diagnostów ma przerwę w dostępie do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Od 1 października każdy kierowcy mogą jeździć motocyklem bez dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego posiadanie ubezpieczenia OC. Kierowcy nie mają obowiązek wozić wspomnianych dokumentów, ponieważ dane pojazdu i dane o zawartej polisie gromadzone są w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Stacje czekają na odnowienie uprawnień

Okazuje się jednak, że część kierujących może mieć problem w czasie kontroli drogowej. Wszystko poprzez to, że część diagnostów czeka obecnie na odnowienie certyfikatów, umożliwiających dostęp do odwiedzenia systemu CEPiK, o im jako pierwsze poinformowało radio RMF FM.

Ministerstwo zapowiada ułatwienia dla kierujących. Zniknie kilka obowiązków

Po uzyskaniu specjalnego pozwolenia starostwa powiatowego, stacje potrafią wprawdzie prowadzić kontrole, jednak bez certyfikatu dostępu wyniki badań technicznych auta nie trafią do CEPiK.

Tym samym policjanci odrzucić będą w stanie stwierdzić, czy auto przeszło przegląd.

Jak informuje. pl Ministerstwo Cyfryzacji, w Naszym narodzie jest 5158 stacji diagnostycznych, jednocześnie w przypadku w porządku. 520 rozpatrywane są komentarze o odnowienie certyfikatu.

"Standardowy czas obsługi papierów certyfikacyjnych wynosi 30 dni" - podaje Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak zapewniono, Ministerstwo Cyfryzacji dokłada wszelkich prób, by wnioski realizować po maksymalnie krótkim czasie. Jednak wiele z nich wymaga dodatkowych wyjaśnień wynikających na przykład z powodu dywergencji w danych zawartych we wniosku, co wydłuża funkcję.

Wirtualne zatrzymanie

Co w sytuacji, gdy własny dowód rejestracyjny zostanie za pośrednictwem policję "wirtualnie zatrzymany" (nie mamy dowodu rejestracyjnego tuż przy sobie), ponieważ naszego testowania technicznego nie widać po CEPiK?

W jakimś przypadku - radzi Ministerstwo Cyfryzacji - należy odmiennych się do najbliższej placówki policji i okazać dowód rejestracyjny, zawierający aktualny artykuł diagnosty o terminie następnego badania technicznego. W tak zaawansowanej sytuacji policja ma mus odnotować w systemie zwrot dokumentu.

"Zawsze możemy również udać się służące do starostwa, które dokument wydaje, o oznaczenie zwrotu dowodu rejestracyjnego. Dodatkowo można zweryfikować czy badanie techniczne wydaje się być widoczne w systemie sięgając z usługi Historia Pojazdu" - radzi Ministerstwo Cyfryzacji.

Warto zrobić zdjęcie

Brak OC i dowodu rejestracyjnego ze może powodować także pewne problemy po przypadku drobnej stłuczki, do której nie ma musu wzywania policji.

Dlatego - jak radzi Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń - warto zrobić zdjęcia obu dokumentów jak i również w ten sposób dysponować je ze na incydent konieczności spisywania wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym.Boeing może zapłacić nawet 5 mld dol. za uziemienie samolotów 737 MAX Ze świata

Związane z

Kategoria

Aktualności