Będą zmiany w Kodeksie pracy, ale jeszcze nie teraz

  • Nawet milion pracowników być może wyjechać z Polski. Ciemny scenariusz
  • Czarny scenariusz gwoli gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy"
  • Raport: Ludzie z polski wolą pracę w cudzoziemskich firmach
  • Ponad 12 milionów dni niewykorzystanego urlopu. Samorządowcy wolą pieniądze
  • "Brakuje nam rąk do pracy jak i również pracodawcy narzekają". Nowe informacje w sprawie bezrobocia

Jestem przekonany, że oryginalny Kodeks pracy w Polsce wydaje się potrzebny – powiedział w trakcie Forum Ekonomicznego w Krynicy wiceminister rodziny, pracy jak i również polityki społecznej Stanisław Szwed. Wiceminister zaznaczył jednocześnie, iż nie ma szans, żeby parlament jeszcze w tej kadencji rozpoczął pracę ponad nowymi przepisami. Myślę, hdy w następnej kadencji parlamentu powróci się do wyjść przygotowanych przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy – dodał Stanisław Szwed.

Przypomnijmy, że w połowie marca Komisja Kodyfikacyjna Prawa Roboty, po półtora roku pracy, przedstawiła projekty nowych Kodeksów - indywidualnego i zbiorowego prawa pracy. Komisja zaproponowała m. in. wydłużenie periodu umów o pracę w okres próbny, oraz zadania, które miałyby zapobiegać wypychaniu pracowników na samozatrudnienie. Prawidłowo z proponowanymi zmianami którykolwiek pracownik, niezależnie od stażu pracy, miałby rocznie 26 dni urlopu, do wykorzystywania do stycznia kolejnego r..

Resort rodziny, robocie i polityki społecznej obecnie wcześniej zapowiadał, że wykorzysta jedynie część pomysłów zobrazowanych przez komisję. Wiceminister roboty Stanisław Szwed przyznał wtedy, że część propozycji wydaje się być kontrowersyjna. Mówił wtedy, że ministerstwo będzie się starało wprowadzać pomysły, które nie będą wywoływały emocji podwładnych, pracodawców i strony związkowej.

Zmiany będą, jednak później

Na trwającym naturalnie Forum Ekonomicznym w Krynicy wiceminister Szwed potwierdził, hdy ministerstwo nie porzuciło schematów zmiany przepisów. "Jestem przekonany, że nowy kodeks roboty w Polsce jest niezbędny, odpowiadający na większą elastyczność, na takie kwestie, które powinny być uregulowane, ale nie przeregulowane. To wydaje się przed nami, w tej kadencji parlamentu już to się nie uda, lecz myślę, że następna kadencja w dodatku wróci" - mówił wiceminister Szwed. Ocenił, iż materiał wypracowany przez Komisję jest obszerny i potrzebny i warto do jego wrócić.

Miała być rewolucja. Ministerstwo wykorzysta tylko niektóre projekty na nowy Kodeks pracy

Wiceminister zwrócił atencję, że rząd stawia dzięki to, aby elastyczne postaci zatrudnienia "miały ramy umów o pracę" i dawały poczucie bezpieczeństwa, gwarancji pensji. Przypomniał, że wprowadzono minimalną stawkę godzinową i minimalną pensję.

"Chcemy w rynku pracy pozostawiać uniwersalność, ale w takiej formie, która spowoduje, że młody i starszy pracownik będzie czuł się bezpiecznie, nie zaakceptować będzie miał poczucia, iż jest wykorzystywany w każdy sposób" – dodał Szwed.

Zwrócił uwagę, że rząd stawia na bezpieczeństwo zatrudnienia, dlatego zdecydowano się ograniczyć tzw. samozatrudnienie. "Działalność gospodarcza - tak, jednak nie wymuszana" – oświadczył wiceminister.

Proponowane zmiany

Oprócz wspominanych wcześniej przemian w urlopach, czy ograniczeniach w wypychaniu pracowników na samozatrudnienie, komisja przedstawiła także m. in. propozycje tyczące możliwości modyfikacji "kodeksowych wypłat za nadgodziny".

Chodzi o tzw. konta wynagrodzeń. W świetle tego projektu - po wcześniejszej aprobacie związków zawodowych - pracodawca mógłby zawiesić wypłatę wynagrodzenia za nadgodziny. Tak zamrożone pieniądze można byłoby aktywować w czasie kryzysu, np. braku zleceń.

Komisja nie poparła natomiast pomysłu przepisu dotyczącego bezpośrednio palaczy. Chodziło o nakazanie odpracowania czasu, który pracownicy gubią na oddawanie się nałogowi.

Związki zawodowe przeciwko

Obowiązujący Kodeks pracy ma już ponad 40 lat jak i również był wielokrotnie nowelizowany.Budżet 2016. «Nowy rząd będzie miał ograniczone pole manewru»

Związane z

Kategoria

Aktualności