Centralny Port Komunikacyjny ma wykształcić się w Baranowie

  • 300 dodatkowo w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego projektu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1-wszą, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, jednak z warunkami

- Rekomendujemy, aby inwestycja miała miejsce w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów - poinformował we wtorek Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Transportowego. - Jesteśmy w dialogu z jednostkami samorządu terytorialnego, ponieważ zależy nam w tym, aby ta uruchomienie była wzorcowym przykładem pogodzenia interesu ogólnego i interesu mieszkańców okolicznych miejscowości a mianowicie podkreślił.

Jak dodał, w najbliższym czasie szczegóły koncepcji zostaną przedstawione dzięki oddzielnej konferencji. Port aeronautyczny ma nosić imię "Solidarności".

Premier Beata Szydło dodała, że we wtorek "Rada Ministrów przyjęła koncepcję, która została przedstawiona poprzez pełnomocnika". - W ewentualnym tygodniu pan minister został zobowiązany do przedstawienia uchwały, w której zostanie wskazana lokalizacja, kalendarium i scenariusz realizacji największej planowanej przez nas inwestycji - podkreśliła.

Przypomnijmy, że po poniedziałek poinformowało Polskie Radio o tym, że Kierowniczy Port Komunikacyjny powstanie po Baranowie.

Jaka lokalizacja

Stanisławów to wieś leżąca w gminie Baranów a mianowicie około 40 kilometrów dzięki zachód od Warszawy, koło Grodziska Mazowieckiego w województwie mazowieckim. W okolicy zachodzi autostrada A2 oraz kolejowa linia z Warszawy do odwiedzenia Żyrardowa.

Źródło: Google Maps Centralny Port Komunikacyjny ma powstać przy gminie Baranów

Pod uwagę brano jeszcze Mszczonów (województwo mazowieckie) oraz Babsk (województwo łódzkie).

Ponad dwa tysiące lotów. Ryanair publikuje listę odwołanych rejsów, także z Polski

Pod koniec czerwca Mikołaj Wild deklarował, że Centralny Port Komunikacyjny powinien wykształcić się niedaleko miasta, wymieniając więcej niż jeden konkretne: - Lotnisko dzierży być położone między Warszawą a Łodzią - to jest jedno z zasadniczych założeń. (... ) lokowanie lotnisk w większej odległości niż 50 km od czasu centrum aglomeracji jest obarczone zbyt dużym ryzykiem. Ciężko jest zachęcić pasażerów, żeby podróżowali więcej niż pięćdziesiąt km z portu lotniczego do centrum miasta - wskazywał pełnomocnik rządu.

Jak zaznaczył, trwają prace inicjujące projekt. Sama budowa ma możliwość potrwać 5-6 lat, a rozpocząć się w ciągu najbliższych 3-4.

Port komunikacyjny

Jednym z argumentów przemawiających za budową Kierowniczego Portu Komunikacyjnego jest wówczas, że warszawskie Lotnisko Chopina - największy port po kraju, obsługujący około 38 procent ruchu pasażerskiego w Polsce - zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowości.

Stołeczny port w 2016 roku obsłużył 12, 8 mln pasażerów, natomiast w tym roku - według szacunków - dzierży to być 14 mln. Przez pierwsze osiem miesięcy tego roku port obsłużył 10, 4 mln podróżnych - to o 24 procent więcej niż po analogicznym okresie 2016 r.. Niektórzy eksperci twierdzą, iż przepustowość Lotniska Chopina wówczas 20 mln osób rocznie.

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, hdy polskie porty lotnicze w ubiegłym roku obsłużyły blisko 34 mln pasażerów a mianowicie o 12 procent więcej niż w 2015 roku. Według prognoz, w roku kalendarzowego 2030 będzie to 60 mln podróżnych.Ceny mieszkań w Polsce urosły podczas roku o 40 procent Nieruchomości

Związane z