Emerytury w Polsce. Rzecznik ZUS o groszowych świadczeniach

Zaledwie 2 małe pieniądze - tyle wynosi dziś najniższa emerytura w Naszym narodzie. Z kolei najwyższa, wedle danych uzyskanych przez. pl w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, to 22, 2 tysiąca złotych. Jak tłumaczył po TVN24 BiS Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS, nawet jednan odprowadzona składka uruchamia uprawnienie do uzyskania emerytury, zaś państwo gwarantuje nam świadczenie w minimalnej wysokości przed chwilą po spełnieniu określonych kryteriów.

Minimalna emerytura w Polsce od 1 marca 2019 roku wynosi 1100 złotych brutto. Przysługuje ona jednak kobietom z dwadzieścia i mężczyznom z 25-letnim stażem pracy.

- Gwarantowana emerytura przez państwo oznacza, że jeżeli wypracujemy w przypadku kobiet dwadzieścia lat, a w sytuacji mężczyzn 25 lat, to bez względu na wówczas, ile nam z geometrii wyjdzie, to państwo nam zagwarantuje 1100 złotych. O ile wyjdzie więcej, to wypłaci więcej, ale jeżeli wyszłoby nam 700, czy 800 złotych, ale ten (minimalny) staż mamy, to państwo gwarantuje nam 1100 zł - wyjaśniał w projekcie "Biznes dla Ludzi" rzecznik ZUS.

Z innej strony, jeżeli nie mamy wymaganego prawem stażu, ZUS nie wypłaca emerytury minimalnej, tylko kwotę wynikającą ze zgromadzonego kapitału. Wynika to z faktu, że należy jedna składka odprowadzona do ZUS, by uzyskać prawo do świadczenia na starość.

- Od 1999 roku mamy system, gdzie każda składka daje naszej firmie prawo do emerytury. Uzyskujemy wiek emerytalny, odprowadziliśmy pewną składkę, przysługuje nam emerytura - mówił Wojciech Andrusiewicz.

Groszowe emerytury

Matczyne emerytury. Minister podsumowuje zaczątek programu

Pytany o sens wypłaty groszowych emerytur, zwrócił uwagę, że "prawo wydaje się prawem". - Zakład Zabezpieczeń Społecznych jest od tego, żeby wykonywać literę upoważnienia. Prawo mówi, że wszechstronny wiek emerytalny i 1 składka oznacza wypłatę zaświadczania - powiedział gość aplikacji "Biznes dla Ludzi" po TVN24 BiS.

Rzecznik zwracał uwagę, że korzystnie dla ZUS-u osoby pobierające 2-groszowe, 4-groszowe i 5-groszowe renty wybrały przelew na profil. Zakład nic zatem odrzucić płaci za wykonanie przelewu.

Inaczej ma się sytuacja w przypadku zaopatrywania świadczenia przez listonosza. Takowa usługa kosztuje bowiem ZUS "kilka złotych".

Jest jednak jeszcze jedna kwestia - wyliczenie świadczenia. a mianowicie W przypadku osoby, jaka otrzymuje 22 tysiące, jak i również osoby, która otrzymuje dwóch grosze, to jest ta sama kwota i tego typu sam nakład pracy, dlatego można się zastanawiać, czy nie wprowadzić tutaj przemian - mówił Wojciech Andrusiewicz.

Przepaść w świadczeniach

Niewiele więcej, bo 4 małe pieniądze, otrzymuje emerytka ze Szczecina, choć wykazała 1 miesiąc i 12 dni stażu. Pięć groszy każdego miesiąca spośród ZUS-u pobiera kobieta wraz z Sosnowca. Świadczenie zostało przyznane, ponieważ kobieta miała dwa dni opłacanej składki wraz z tytułu szkolenia organizowanego przez urząd pracy.

Wśród osób, które otrzymują najniższe emerytury jest również 67-latek z Łodzi. Otrzymuje on świadczenie w wysokości sześć groszy. Pierwszą piątkę mieści zaś kobieta z Rybnika, która pobiera 10 groszy emerytury.

Jaki najdłużej pobiera emeryturę? Meldunek ZUS

Emerytura jest tym wyższa, im więcej odprowadzimy do ZUS. Udowadnia wówczas 86-latka z Bydgoszczy. Miesięcznie z ZUS-u pobiera kobieta świadczenie w wysokości 22:00 168, 88 zł. Dziewczyna może się jednak zarekomendować aż 61-letnim stażem pracy. Emerytka nadal pełni procedurę prezesa zarządu jednej spośród firm.

Niewiele mniej, 22:00 128, 21 zł renty otrzymuje 85-latek z Miasta lublin. Jego staż pracy sięga 61 lat i pięć miesięcy. W tym okresie pracował w branży górniczej, między innymi na stanowiskach kierowniczych. Podium zamyka 78-latek z Opola ze świadczeniem rzędu 17 078, 58 zł. W jego przypadku staż pracy to 57 lat i 5 miesięcy. W tym czasie pełnił między innymi funkcję dyrektora jednej wraz z państwowych firm.

Tuż za podium znalazła się 88-latka z Kielc. Była wykładowczyni akademicka z 57-letnim stażem pobiera co miesiąc 16 736, 00 zł emerytury.

Pierwszą piątkę najwyższych emerytur w naszym kraju mieści pracownik naukowy z Chorzowa. Otrzymuje on z ZUS-u świadczenie w wysokości szesnascie 399, 49 zł.Chiny i Japonia wznawiają interlokucja gospodarczy - przez Trumpa

Związane z

Kategoria

Aktualności