FAZ: polski program 500 plis odciąża niemiecki budżet  Ze świata

  • Osiem zmian w projekcie 500 plus
  • Zmiany przy 500 plus. Projekt ma trafić "w przyszłym tygodniu" do Sejmu
  • Trzecie urodziny 500 plus. "Od pierwszego lipca rusza nowan odsłona"
  • Szereg zmian w pięć stów plus. Resort pokazał projekt
  • 500 plus na pierwsze dziecko. Minister podała koszt

Dzięki realizowanemu na terytorium polski programowi Rodzina 500 oraz niemiecki budżet zaoszczędził do tej pory 32 mln euro, pomimo wzrostu liczby mieszkających po Niemczech Polaków pobierających świadczenia na dzieci pozostające w naszym kraju - pisze w czwartek "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Zgodnie z obowiązującymi nakazami na pierwsze i drugie dziecko przysługuje rodzicom po 192 euro miesięcznie, w trzecie - 198 euro, an od czwartego maluszka i na każde następne dziecko świadczenie wzrasta do odwiedzenia 223 euro miesięcznie.

Nowy pomysł na Kodeks pracy. Pensję z nadgodzin zamrożą nawet na rok kalendarzowy

Do świadczeń mogą mieć prawo także dzieci, które nie przebywają wraz spośród rodzicami w Niemczech lecz pozostają w kraju pochodzenia. Jak pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung", w pierwszych 10 miesiącach br. liczba najmłodszych będących w takim przypadku wzrosła na temat 10 proc. do 170 tys. Najliczniejszą grupę egzystują obywatele polscy - 80 tys.

Próby zmiany przepisów i obniżenia stawek do poziomu świadczeń wypłacanych w krajach pochodzenia dzieci na razie zakończyły się fiaskiem.

Pomimo postępu liczby świadczeniobiorców, suma świadczeń spadła w okresie od stycznia do października br. o 18 mln do 406 mln euro, w porównaniu do pierwszych 10 miesięcy zeszłego roku. Zdaniem "FAZ" oszczędności niemieckiego budżetu są skutkiem polskiego programu Rodzina pięćset plus.

Ulga dla budżetu

Niemieckie urzędy wypłacają świadczenia pomniejszone o wysokość zasiłku na dziecko w kraju pochodzenia. Ponieważ polski rząd zwiększył zasiłek na maluch z ok. 20 euro do 115 euro miesięcznie, wydatki z niemieckiego budżetu automatycznie zmniejszyły się a mianowicie czytamy w "FAZ".

Pomimo wzrostu liczby świadczeniobiorców w ciągu roku o 6 tys., wypłaty spośród niemieckiego budżetu spadły na temat 32 mln euro - dodaje gazeta.CETA - Parlament Europejski zatwierdził umowę UE-Kanada

Związane z

Kategoria

Aktualności