Chiny rozpoczeły budowę rurociągu Moc Syberii  Ze świata

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do odwiedzenia ostrożności
  • Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek
  • "Kommiersant": UE i Niemcy wygrywają nowe narzędzie nacisku w Gazprom

Chiny rozpoczęły w zeszłym tygodniu skład rurociągu, którym od 2018 roku będą sprowadzały gaz z Rosji – poinformował we wtorek Gazprom. Układ w tej sprawie oba kraje zawarły w zeszłym roku.

Rurociąg oznacza się Siła Syberii. Pierwszy odcinek po stronie chińskiej ma się zaczynać po Heihe przy granicy wraz z Rosją i prowadzić do miasta Changling w prowincji Jilin na północnym wschodzie kraju. Docelowo rurociąg posiada dotrzeć do Szanghaju.

Rosja podpisała 38 umów z Chinami. Mogą mieć jej pomóc przetrwać konsekwencje

Największy projekt na globie

Rurociągiem Siła Syberii dzierży być dostarczane do Chin 38 miliardów metrów kubicznych gazu rocznie przez trzydzieści lat.

Na Syberii budowa gazociągu z Rosji do Chin oficjalnie ruszyła we wrześniu zeszłego roku kalendarzowego. - Rozpoczynamy największy projekt budowlany na ziemi - rzekł wtedy rosyjski prezydent Władimir Putin podczas uroczystości w miejscowości Us Chatyn przy Jakucji. Chiński wicepremier Zhang Gaoli, również obecny dzięki uroczystości w Jakucji, zapowiedział, że Chiny rozpoczną skład swojego odcinka tego gazociągu w pierwszej połowie 2015 roku.

Siła Syberii połączy pola gazowe we Wschodniej Syberii z Oceanem Spokojnym. W rejonie Błagowieszczeńska zostanie wybudowane odgałęzienie prowadzące do Chin.Związane z