Irańska ropa popłynie do Lokalny? «To bardzo perspektywiczny rynek»  Ze świata

  • "Ruch wydaje się być jeden i banalny". WEDŁUG apeluje do rządu w sprawie cen paliw
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca
  • Połowa ropy dla Orlenu w Polsce spoza Rosji
  • Cena ropy szybko pokonuje kolejne poziomy. Powodów wydaje się być "całkiem sporo"

- Iran identyfikowany jest jako bardzo perspektywiczny rynek, zwłaszcza ropy naftowej i do niej pochodnych - deklaruje Orlen. A Amir-Hossein Zamaninia, wiceminister ds. ropy Iranu cytowany przez IRNA, irańską rządową agencję zapowiedział, że krajowe rafinerie zakupią irańską ropę. We wtorek w Teheranie zakończyło się dwudniowe spotkanie przedstawicieli irańskiego rządu z polską delegacją, której przewodniczyła Katarzyna Kacperczyk, wiceminister spraw zagranicznych RP. Udział po rozmowach wzięli m. in. przedstawiciele PKN Orlen.

Jak poinformował Zamaninia, rozwiązanie zakupu irańskiej ropy przez polskie rafinerie był nadrzędnym, ale nie jedynym tematem omawianym podczas wizyty delegacji z Polski.

Oś współpracy

Tania ropa. Kto zyskuje, a który traci?

Zamaninia powiedział, hdy osią irańsko-polskich rozmów była wzajemna współpraca w sektorach petrochemicznych, gazu i ropy naftowej, a także wykorzystanie wyspecjalizowanych sił w branży naftowej.

Wiceminister odniósł się również do potencjału Naszego kraju w sektorze petrochemicznym jak i również jednocześnie dodał, że "Iran sprzyja współpracy międzynarodowej spośród różnymi krajami dla podparcia sektora prywatnego".

Zamaninia poruszył także temat eksportu gazu do Polski jak i również innych europejskich krajów. Jak na przykład powiedział, "Europa dąży służące do dywersyfikacji źródeł energii, by nie pozostać uzależnionym od momentu jednego kraju".

- Eksport gazu do Świata jest częścią średnio- jak i również długoterminowych strategii Iranu mających optymalne wykorzystanie energii, w szczególności gazu, tak aby państwo odgrywał decydującą rolę przy światowym eksporcie - dodał.

Orlen wejdzie na rynek?

Irańczycy wolą silną gospodarkę od broni jądrowej. Wyczekują zniesienia sankcji

Jak donosi irańska agencja prasowa, Orlen wyraził zainteresowanie kupnem irańskiej ropy naftowej po potencjalnym zniesieniu sankcji zachodnich względem Teheranu. Trwają rozmowy posiadające doprowadzić do przełomu po stosunkach z Teheranem.

Termin ostatecznego porozumienia mocarstw: USA, Rosji, Chin, Gb i Rosji oraz Niemiec (grupa 5+1) z Iranem upływa 30 czerwca.

Przedstawiciele Orlenu rozmawiali też o potencjalnej współpracy po sektorze petrochemicznym. Iran jest zainteresowany zbliżeniem z Zachodem. Co może oznaczać, hdy polskie przedsiębiorstwo zainwestuje po tamtejszy sektor rafineryjny, który częściowo upadł po wprowadzeniu zachodnich sankcji.

Jak poinformowało nas biuro prasowe PKN Orlen, "charakter tego rodzaju wizyt nastawiony jest szczególnie na prezentację możliwości biznesowych i inicjowanie kontaktów, które mogą w przyszłości owocować współpracą".

Polacy zaprzeczyli jednak spekulacjom jakoby w tej chwili teraz doszło do zadzierzgnięcia jakiejkolwiek transakcji.

- Iran identyfikowany jest jak bardzo perspektywiczny rynek, szczególnie ropy naftowej i jej pochodnych. Dzisiaj za wcześnie na określenie konkretnych efektów misji - czytamy w odpowiedzi na pytania zadane przez. pl.

@Exen @agata_loskot Informacja jest fałszywa. Taka transakcja z udziałem #Orlen nie miała miejsca

— ORLEN (@ORLEN_FFbK) kwiecień 26, 2015

Negocjowane porozumienie z Iranem ma zastąpić tymczasową umowę zawartą 24 listopada 2013 r. Podstawą porozumienia będzie zamrożenie niektórych części irańskiego programu nuklearnego w zamian za zniesienie zagranicznych sankcji, przy konsekwencji m. in. zgoda na uwolnienie eksportu irańskich węglowodorów do krajów zachodnich.

USA i Unia europejska Europejska utrzymują, że zostanie to jednak następowało powoli i pod warunkiem, iż Iran będzie wywiązywać się ze swych zobowiązań.

Irańska gospodarka jest mocno uzależniona od eksportu ropy naftowej, jednak sankcje nałożone na ten kraj przez Stany Zjednoczone znacznie ograniczyły Teheranowi sprzedaż ropy w rynki światowe. Obecnie Iran wysyła za granicę 1-wszą, 3 mln baryłek ropy dziennie, podczas gdy po połowie 2012 roku, gdy USA nakładały sankcje w Iran, było to dwa, 5 mln baryłek.

"Wiarygodny partner"

Bruksela podnosi nam prognozy gospodarcze. Polska bliżej euro?

Kacperczyk powiedziała, że polscy firmy i inwestorzy oceniają Iran jako kraj "stabilny i odpowiedni do inwestycji".

Wiceszefowej MSZ towarzyszyła grupa reprezentantów ok. 70 przedsiębiorstw, którzy wzięli udział w polsko-irańskim forum gospodarczym, przeprowadzili układ rozmów business to business oraz odwiedzili stołeczną strefę ekonomiczną.

- Przy Polsce działają różne organizacje, które są skłonne w celu rozszerzenia współpracy z irańskimi przedstawicielami w różnych dziedzinach gospodarki, takich jak transport, energia, rolnictwo i infrastruktura - powiedziała Kacperczyk.

Polska wiceminister spraw zagranicznych zapewniła podczas spotkania z irańskim wiceprezesem i szefem Departamentu Środowiska (DOE), iż Polska jest również zdecydowana do transferu zielonych technik do Iranu.

Jak stwierdziła Kacperczyk, "Polska, jakiej gospodarka jest największą na starym kontynencie Wschodniej i szóstą co do wielkości w UE, może być wiarygodnym partnerem dla Iranu".

Źródło: MSZ Wizyta polskiej delegacji po Iranie

Wizyta wiceszefowej polskiej dyplomacji wpisuje się w dynamikę wznowionego po 2014 dialogu politycznego spośród Iranem, którego wiodącym nurtem ma stać się rozwój współpracy gospodarczej. Sprzyjać wstecz powinna ponad 500-letnia przeszłość bliskich relacji polsko-irańskich.

Irański Ambasador w Naszym kraju Ramin Mehmanparast poinformował, że wielkość wymiany handlowej pośród Iranem i Polską kosztuje około 100 mln € rocznie, ale oba państwa planują podnieść tą cena do 1 mld euro w krótkim okresie.

– Poziom współpracy gospodarki kraju nie odpowiada potencjałowi obu państw w tym obszarze, który to wynika zarówno z komplementarności naszych gospodarek, jak jak i również pozytywnych doświadczeń z historii – podkreśliła podczas konwersacyj wiceminister Kacperczyk.Facebook wykryje co słuchasz jak i również oglądasz, a potem opublikuje to na tablicy Informacje

Związane z

Kategoria

Aktualności