COP 20 w Limie. Rekordowo gorący 2014 rok  Ze świata

  • PKN Orlen analizuje uczestnictwo w budowie elektrowni jądrowej
  • Ogromny wzrost zainteresowania taryfą antysmogową. Firmy stawiają dzięki ekologię
  • Miała pomóc, zaś zdemoluje branżę. Sprawdź, co zmienia nowa ustawa o "zielonej energii"
  • Apel o prezydenckie weto. Branża lęka się fali bankructw
  • Mocny cios w farmy wiatrowe. Los branży w rękach prezydenta

Ziemia ociepla się w coraz szybszym tempie i są na to niezbite dowody. Podług danych amerykańskiego Narodowego Środek Klimatycznego rok 2014 zostanie najcieplejszym od 130 lat, kiedy zaczęto zbierać informacje na ten temat. W stolicy Peru w Limie trwa właśnie szczyt klimatyczny mający przeciwdziałać globalnym przekształceniom klimatycznym.

Rok się co prawda jeszcze odrzucić skończył, ale już wiadomo, że każdy z tej 10 pierwszych miesięcy był najcieplejszy w historii.

Coraz cieplej

Średnia temperatura lądu i oceanów pomiędzy styczniem a październikiem wzrosła o 0, 74 wielkości Celsjusza w stosunku do średniej z ubiegłego stuleciu. Trend można uznać za trwały również dlatego, że od stu lat nie zanotowano rekordowo zimnego roku kalendarzowego.

Globalne ocieplenie jest przyczyną wielu katastrofalnych w skutki anomalii pogodowych, aczkolwiek nie zawsze jedyną.

Kalifornię nawiedziła najgorsza susza od lat 20. ub. wieku. - Hodujemy warzywa i owoce dla połówki tego kraju, więc wówczas jest sprawa wagi narodowej - podkreślił Mike Wade, dyrektor kalifornijskiej koalicji na rzecz wody dla rolnictwa.

Władze tego amerykańskiego postaci przyznają, że muszą nauczyć się lepiej gospodarować jej zasobami wodnymi. Ale naukowcy wraz z uniwersytetu Stanford w tym roku dowiedli również, iż problem nie zaistniałby w takiej skali, gdyby nie zaakceptować ocieplenie klimatu.

Gra zespołowa

Ale odwrócić zmiany, które dokonują się od czasu dziesięcioleci nie jest faktycznie prosto. Od prawie dziesięciolecia światowi przywódcy co r. spotykają się na Rady Klimatycznej ONZ - COP20. Rozmawiają o odnawialnych źródłach energii i mozolnie ustalają limity emisji dwutlenku węgla. Taki szczyt trwa naturalnie w stolicy Peru, Limie. Biorą w nim wkład przedstawiciele 195 krajów.

- Unia z zadowoleniem przyjęła niedawne deklaracje Stanów Zjednoczonych i Chin. Przy połączeniu z naszymi decyzjami, to bardzo ważny impuls dla innych wiodących gospodarek by zwiększyły wysiłki w poniższym kierunku. Trzeba grać zespołowo i uważać by odrzucić było za późno - powiedziała

Unia Europejska z zadowoleniem przyjęła nie tak dawne deklaracje Stanów Zjednoczonych jak i również Chin. W połączeniu wraz z naszymi decyzjami, to bardzo ważny bodziec dla odmiennych wiodących gospodarek by zwiększyły wysiłki w niniejszym kierunku. Powinno się grać zespołowo i uważać by nie było zbyt późno

Elina Bardram, szefowa delegacji Unii Europejskiej

Konferencja ONZ co do zmian klimatu COP20 ma miejsce przy stolicy Peru w Limie i będzie trwała do 12 grudnia. Delegacje wraz z całego świata mają dwa tygodnie, by położyć podwaliny pod globalną umowę klimatyczną, która ma zostać włączona za rok w Paryżu. Oczekuje się, że w stolicy Francji zostanie powstałe najbardziej ambitne porozumienie klimatyczne, które miałoby zacząć obowiązywać po 2020 roku jak i również zastąpić protokół z Kioto.Co to jest populizm? Jacy politycy są populistami

Związane z

Kategoria

Aktualności